Latvijas zāģmateriālu eksports uz Japānu šogad varētu uzrādīt vēl lielāku kāpumu

Pēc meža nozares pārstāvju domām, postošās dabas katastrofas skartā Japāna jau drīzumā varētu palielināt zāģmateriālu importu arī no Latvijas.

Zemestrīces un tai sekojošā cunami radīto milzu postījumu rezultātā Japānā gaidāms straujš būvapjomu kāpums un attiecīgi arī pieprasījums pēc kokmateriāliem, uzskata Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) izpilddirektors Kristaps Klauss, tāpēc vidēja termiņa perspektīvā raugoties, ļoti iespējams Latvijas kokzāģētavām radīsies iespēja palielināt piegādes apjomus uz Japānu vēl vairāk.

Turpretī lielākās Latvijas kokzāģētavas „Vika Wood” izpilddirektors Andris Krecers ir daudz piesardzīgāks, norādot, ka patlaban ir pāragri prognozēt, kā izvērtīsies situācija. Tuvāko 3 – 6 mēnešu laikā pieprasījums pat varētu samazināties – valstī stipri cietusi infrastruktūra; no ostām šobrīd pirmām kārtām tiek piegādāta degviela un pārtika, tāpēc mūsu produkcija, visticamāk, atvirzījusies vienā no pēdējām vietām prioritāro preču sarakstā. Tomēr ilgtermiņa perspektīvā raugoties, uzņēmējs pārliecināts, ka japāņi arī turpmāk būvēs mājas, izmantojot no Latvijas importētos kokmateriālus.

Pērn no Latvijas uz Japānu tika eksportēti 133,2 tūkst. m3 (+25,8%) skujkoku zāģmateriālu 19,5 miljonu (+43,8%) latu vērtībā, izvirzoties par ceturto nozīmīgāko Latvijas skujkoku zāģmateriālu noieta tirgus uzreiz pēc Lielbritānijas, Ēģiptes un Vācijas. Tāpat uz Japānu tiek eksportētas arī mēbeles un furnitūra – 2010.gadā – 725,25 tūkst. latu vērtībā.

Saskaņā ar Japan Lumber Reports provizoriskiem datiem, 2010.gadā Japānā pavisam tika ievesti 6,47 milj.m3 zāģmateriālu, kas ir par 10,5% vairāk nekā 2009.gadā. Tai skaitā 42% jeb 2,69 milj.m3 tika importēti no Ziemeļamerikas un 35% jeb 2,27 milj.m3 – no Eiropas.

 

Avots:www.bb.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *