Baltijas valstīs ražotie zāģmateriāli 2.ceturksnī sadārdzināsies par 5 -7 EUR/m3

Baltijas valstīs ražoto skujkoku zāģmateriālu noiets svarīgākajos eksporta tirgos Eiropā šā gada sākumā bija nemainīgs un pieprasījums joprojām ir mazs, ziņojuši zāģmateriālu piegādātāji. Tomēr ir arī pozitīvas tendences – salīdzinājumā ar Zviedrijas uzņēmumiem, pēdējā laikā uzlabojusies Baltijas kokzāģētāju konkurētspēja, kas saistīts ar valūtas kursu svārstībām.

Pircēji šobrīd veic pasūtījumus tūlītējam patēriņam, neveidojot uzkrājumus un cerot, ka nākamo nedēļu laikā ar piegādātājiem varēs vienoties par zemākām cenām, tomēr, kā norāda tirgus pārstāvji, cenu pazemināšanās nav gaidāma. Tieši otrādi, ražotājiem pēc iespējas ātrāk būtu jāpaaugstina zāģmateriālu cenas, lai uzlabotu savus finanšu rādītājus, tā kā zāģbaļķu cenu līmenis joprojām ir augsts.

Ziņots, ka Japānas tirgū zāģmateriālu noiets patlaban ir labāks nekā vairumā Eiropas valstu. Uz Ēģipti pēdējo dažu nedēļu  laikā zāģmateriālu piegādes apjomi samazinājās valstī notikušo nemieru dēļ, taču līdz ar situācijas stabilizēšanos, Ēģiptes partneri atsākuši veikt pasūtījumus.

Tā kā Eiropas zāģmateriālu tirgū joprojām pastāv zināma pārprodukcija, vairākas zāģētavas Baltijas valstīs joprojām strādā ar samazinātām ražošanas jaudām, tomēr vairāki uzņēmumi jau nākamo dažu mēnešu laikā plāno atkal palielināt skujkoku zāģmateriālu ražošanas apjomus.

Šā gada pirmajos divos mēnešos uz Vāciju piegādāto egles zāģmateriālu cena bija vidēji 205 EUR/m3, bet vietējā tirgū – Baltijas valstu reģionā – aptuveni 185 EUR/m3. Tā kā pieprasījums pēc zāģmateriāliem sezonālā faktora ietekmē turpmāk pieaugs, ražotāji otrajā ceturksnī zāģmateriālu cenas paaugstinās par aptuveni 5 – 7 EUR/m3.

Turpretī ēvelēto kokmateriālu noiets līdz februāra vidum krietni uzlabojies un pircēju starpā izveidojusies pat sava veida konkurence. Centrāleiropā pieprasījums gan joprojām ir zems, turpretī Beļģijā, Nīderlandē, Luksemburgā, Francijā un Dienvideiropas valstīs pieprasījums ir palielinājies. Ziņots, ka apmierinošs zāģmateriālu noiets ir arī Lielbritānijas „spot” tirgū, savukārt ilgtermiņa piegādes līgumi pagaidām netiek slēgti. Baltijas valstīs ražoto ēvelēto kokmateriālu vidējā piegādes cena uz Vāciju februārī bija 270 EUR/m3, bet uz Lielbritāniju – 175 – 180 sterliņu mārciņas par kubikmetru jeb aptuveni 202 – 208 EUR/m3.

 

Avots: „EUWID Wood Products and Panels” (No.9)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *