AS „Latvijas valsts meži” gatavi atgūt FSC un iegūt PEFC sertifikātu

Kokrūpniecības nozares pārstāvji uzsver, ka pagājušā gada jūlijā apturētais LVM izsniegtais FSC sertifikāts, kas apliecina ilgtspējīgu un saimniecisku mežu platību apsaimniekošanu, nav licis ārvalstu partneriem atteikties sadarboties ar Latvijas uzņēmumiem. Latvijas meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācijas valdes priekšsēdētājs Māris Liopa saka, ka Latvijas uzņēmumus, piemēram, vienā no galvenajiem eksporta tirgiem – Lielbritānijā – pazīst pārāk ilgi, lai sertifikāta apturēšana partnerus padarītu skeptiskus pret Latvijas produktu. Arī Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks atzīst, ka dažām kompānijām, piemēram, mēbeļu ražotājiem, ir svarīgi, lai koksnei būtu FSC sertifikāts, taču kopumā FSC sertifikāta zaudēšana Latvijas eksporta apjomu līdz šim nav ietekmējusi.

Lai gan FSC apturēšana kopumā nav ietekmējusi kokmateriālu eksportu, Latvijas galvenajā skujkoku un zāģmateriālu eksporta tirgū – Lielbritānijā – FSC spēlē lielu lomu, tāpēc sertifikāts LVM tomēr ir nepieciešams, uzsvēris Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Šobrīd tuvu nobeigumam ir FSC Latvijas standarta izstrāde, ko kopā veidojušas nevalstiskās vides, sociālās un biznesa organizācijas, meža apsaimniekotāji un citi nozares dalībnieki.

LVM pārstāvis Tomass Kotovičs atklājis, ka atkārtotais audits FSC atgūšanai ir noslēdzies, taču tas, vai uzņēmums atgūs sertifikātu, būs skaidrs mēneša laikā – līdz aprīļa vidum. Tāpat valsts mežu apsaimniekotājs plāno iegūt arī PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes) sertifikātu, tādējādi nodrošinoties pret visām sadarbības partneru kvalitātes prasībām.

PEFC ir meža īpašnieku dibināta nevalstiska mežu sertificēšanas organizācija, saskaņā ar kuras standartiem sertificēti vairāk nekā 196 miljoni hektāru mežu 29 valstīs. Savukārt pēc FSC standartiem līdz 2009.gada beigām bija sertificētas meža zemes vairāk kā 117 miljoniem hektāru platībā.

 

Lasīt vairāk: www.bizness.delfi.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *