Krievijas iestāšanās PTO ļaus pretendēt uz apaļkoksni ar samazinātu izvedmuitu

Kā zināms, kopš 2008.gada 1.aprīļa Krievijai paaugstinot izvedmuitu skujkoku un lapkoku zāģbaļķiem līdz 15 eiro par kubikmetru (bet ne mazāk kā 25% no darījumu summas), to izvešana vairāku valstu kokrūpniekiem kļuva par vēsturi un lika meklēt alternatīvus koksnes importa avotus. Lai arī eksporta tarifu atkārtota palielināšana 2009.gadā līdz 50 eiro par kubikmetru tika atlikta, apaļkoku imports no Krievijas nav atjaunojies.

Ekonomikas ministrs Artis Kampars atzinis, ka Krievijas iestāšanās Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) varētu pavērt ceļu zāģbaļķu piegādēm no Krievijas, tā kā izvedmuitas tarifu pazemināšana kokrūpniekiem bija viens no nosacījumiem, lai Krievija tiks uzņemta PTO, tomēr noslēgtā vienošanās starp Krieviju un ES esot konfidenciāla, kas rada labvēlīgu vidi dažādām spekulācijām.

Eiropas meža nozares izdevumos parādījusies informācija, ka Krievija grasās ieviest apaļkoku importa kvotas ar samazinātu likmi (3 – 7% apmērā no izvedamās preces cenas), savukārt apjomiem, kas tiktu vesti ārpus kvotas, tiktu piemērota pašreizējā vai pat vēl augstāka likme. Šāda informācija radījusi virkni svarīgu jautājumu, piemēram, cik lielas būs šīs kvotas? Vai kvotas katrai koku sugai tiks noteiktas atsevišķi? Kādā veidā tās tiks dalītas un pēc kādiem principiem?

Lai arī kvotas, visticamāk, netiks dalītas pa valstīm, bet gan pa uzņēmumiem, tiek pieļauts, ka kvotu sadale varētu radīt interešu sadursmes starp Somijas un Vācijas uzņēmējiem. Tāpat uz šīm apaļkoku kvotām var pretendēt arī Austrijas, Zviedrijas, Latvijas un Igaunijas kokrūpnieki. Katrā ziņā, pēc A.Kampara teiktā, Briselē par šo kvotu sadali notiks sīva cīņa, taču par konkrētiem kritērijiem vēl ir pāragri runāt.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, Latvijā no Krievijas 2007.gadā tika ievesti 911,3 tūkst.m3 apaļkoku (t.sk. 708,3 tūkst.m3 skujkoku un 135,4 tūkst.m3 lapkoku zāģbaļķu), 2008.gadā – 170,2 tūkst.m3 apaļkoku, bet 2009.gadā – vairs tikai 67 kubikmetri koksnes.

 

Avots: “Dienas bizness” (22.03.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *