Zviedrijā īstenots nozīmīgs pilotprojekts nanocelulozes industrializācijā

Zviedrijas pētniecības uzņēmums “Innventia” šā gada 22.februārī Stokholmā oficiāli atklāja nanocelulozes rūpnīcu, kur pirmoreiz pasaulē šis produkts tiks ražots rūpnieciskos apjomos.

Nanoceluloze ir no koksnes šķiedrām ražots materiāls, kas izturības ziņā līdzinās kevlāram (viegls, izturīgs sintētiskās šķiedras materiāls), bet atšķirībā no šī un citiem materiāliem, kuru ražošanā pamatā tiek izmantotas naftas izcelsmes izejvielas, nanoceluloze ir ekoloģisks produkts.

Līdz šim šī produkta ražošana tādos apjomos netika realizēta pārlieku lielā energopatēriņa dēļ, savukārt tālākas tehnoloģiju pilnveides rezultātā ražošanā nepieciešamais energopatēriņš tika samazināts par 98% jeb par 29 000 kWh vienas produkta tonnas saražošanai.

Šā brīža jaudas gan pagaidām nav pietiekamas, lai no nanocelulozes rūpnieciskos apjomos varētu ražot papīru un kompozītmateriālus (patlaban rūpnīcā dienas laikā tiek saražoti 100 kg jaunā materiāla), taču nelielos apjomos, pētniecības nolūkos tas drīzumā tiks uzsākts. Turklāt, nanocelulozes ražošanas uzsākšana tik lielos apjomos ļaus arī izpētīt jaunā materiāla pielietojuma iespējas tādos projektos, kur nepieciešami liels šī materiāla daudzums.

 

Avots:www.innventia.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *