Kredītiespējas jaunajiem uzņēmējiem inovatīvo biznesa ideju īstenošanai

Valsts finansētās mikrokreditēšanas programmas īstenotājas Hipotēku bankas sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Eglīte atzīst, ka pie valsts aizdevuma – kredīta līdz 3000 latu apmērā, kas paredzēts nelielu biznesa projektu realizēšanai visā Latvijas teritorijā – tiek ap 90% mikrokredīta kārotāju.

Sākotnēji MK noteikumi paredzēja, ka finansējums tiek piešķirts projektiem tikai ārpus Rīgas, tāpēc šajā programmā patlaban galvaspilsētu projektu īpatsvars ir mazāks. Savukārt tikai Rīgā bāzētos jaunos uzņēmumus atbalsta Rīgas domes un Swedbank grantu programma Atspēriens.

Aktīvāku interesi par mikrokredītu programmas ietvaros pieejamo aizdevumu izrāda mazumtirdzniecības, ražošanas un pakalpojumu sniegšanas nozarēs strādājošie mazie uzņēmumi un pašnodarbinātie, kā arī jaundibinātie komersanti. Mikrokredītus ņem trūkstošo apgrozāmo līdzekļu kompensēšanai un nelielu investīciju veikšanai. Līdz šā gada marta sākumam tika izsniegts finansējums 321 projektam kopumā 873 000 latu apjomā. Un tā kā pieprasījums pēc mikrokredītiem ir liels, banka sadarbībā ar Finanšu ministriju strādā pie jaunas mikrokreditēšanas programmas izveides, kuras realizāciju plānots uzsākt šā gada rudenī.

Arī apkopojot informāciju par pārējām bankas atbalsta programmām uzņēmumiem, jāsecina, ka aizdevumu skaita ziņā lielākā kreditētā nozare ir apstrādes rūpniecība – 32,2%. Otrajā vietā ir lauksaimniecība un mežsaimniecība – 21,2%.

Grantus Starta programmā saimnieciskās darbības uzsākšanai 796 000 latu kopsummā no Hipotēku bankas saņēmuši 265 jaunie uzņēmēji. Vidējais viena aizdevuma apmērs ir 13 900 latu, papildus tam tiek nodrošināta arī apmācība.

Rīgas domes un Swedbank grantu programmas Atspēriens ietvaros kopš 2009.gada rīkotajos četros konkursos kopumā tika pieteiktas 460 komercdarbības idejas, no kurām 47 tika atbalstītas (28 projekti saistīti ar ražošanu). Kopīgais finansējums ir 213 000 latu un vienam komersantam pieejamais granta maksimālais apjoms ir 6000 latu.

SEB banka 2010.gadā uzsāka sadarbību ar 3713 mazajiem uzņēmumiem, no kuriem vairāk kā divas trešdaļas ir jaundibinātie uzņēmumi. Izsniegto kredītu apjoms šiem uzņēmumiem pērn veidoja vairāk nekā vienu miljonu latu. Atzīmēts, ka aktīvākās kreditētās nozares ir pakalpojumi, lauksaimniecība un mežsaimniecība.

 

Lasīt vairāk: “Dienas bizness” (6.04.2011)

www.nordea.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *