Meža resursu izmantošanas iespējas un potenciāls farmācijas industrijā

Latvijas dabisko zāļu ražotājs SIA „Silvanols” šā gada sākumā sācis projekta „Priežu celmu eļļas smagās frakcijas pretvēža un antioksidatīvās aktivitātes pētījumi” realizāciju. Tas nozīmē, ka ne pārāk tālā nākotnē, iespējams, no mūsu pašu mežos augušajām priedēm varēs iegūt zāles vēža ārstēšanai.

Priežu celmu eļļas (silvanola) ārstnieciskās īpašības Latvijā sākts intensīvi pētīt jau pagājušā gadsimta 30. gados. Sākoties Otrajam pasaules karam, priežu eļļa pierādīja sevi kā lielisks līdzeklis pret indīgās gāzes iprīta radītajiem apdegumiem. Papildus ārstnieciskajai iedarbībai uz tuberkulozi tika atklājis, ka silvanols arī lieliski der kā potvasks un dziedē dažādas augu brūces.

Pagājušā gadsimta 60. gados silvanolu lietoja Rīgas tuberkulozes slimnīcā, un jau tad parādījās pirmās liecības par šīs eļļas pretvēža iedarbību. Diemžēl visus pētījumus veica tikai neliela saujiņa entuziastu, jo bija sācies ķīmijas laikmets un dabisko vielu izmantošana medicīnā tika uzskatīta par novecojušu un neperspektīvu.

Kad Latvijas Koksnes ķīmijas institūta vadošā pētniece, ķīmijas doktore Ieva Leimane 1994. gadā nolēma pievērsties uzņēmējdarbībai un uzsākt zāļu ražošanu no dažādiem ārstniecības augu ekstraktiem, nosaukums „Silvanols” tika dots, jo par šīs eļļas dziednieciskajām bija dzirdētas ļoti pozitīvas atsauksmes arī no radu loka.

Šobrīd uzņēmumam ir modernas ražošanas telpas un 2010. gadā tas strādājis ar 1,35 miljonu latu apgrozījumu, kas ir par 40% vairāk nekā gadu pirms tam. Arī šogad plānots apmēram 30% apgrozījuma kāpums un, kā atzīst SIA „Silvanols” valdes priekšsēdētāja – tas nozīmē, ka uzņēmums ir tiktāl stabilizējies, lai beidzot varētu ķerties klāt priežu celmu eļļas reanimācijai Latvijas medicīnā.

Projekts „Priežu celmu eļļas smagās frakcijas pretvēža un antioksidatīvās aktivitātes pētījumi” tiek realizēts ar Valsts izglītības un attīstības aģentūras atbalstu un finansēts par Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem. Tā plānotais īstenošanas ilgums ir divi gadi, savukārt attiecināmais finansējums ir 148 899 lati.

Nākotnē uzņēmums plāno arī pārbaudīt, kā silvanols iedarbojas uz tādiem vīrusiem kā HIV un C hepatītu.

 

Avots: „Baltijas Koks” (Aprīlis/2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *