Ar ES atbalstu veido unikālu metodi meža veselības vērtēšanai ar attālo izpēti

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētā, un Zviedrijas – Norvēģijas – Latvijas kopuzņēmuma SIA “Foran Baltic” sadarbībā ar SIA “Meža īpašnieku konsultatīvais centrs” un Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu “Silava” īstenotā ERAF projekta “Mežaudžu vitalitātes novērtējuma metodoloģijas izstrāde, izmantojot ar aviāciju iegūtus hiperspektrālos un lāzerskenēšanas datus” mērķis bija mežaudžu vitalitātes novērtējuma metodoloģijas izstrāde, izmantojot ar aviāciju iegūtu attālās izpētes datus. Savukārt, projekta specifiskais mērķis bija izstrādāt metodiku priedes un egles audžu vitalitātes indeksa noteikšanai, izmantojot ar aviāciju iegūtus kombinētus hiperspektrālos un lāzerskenēšanas datus.

Kā skaidrojusi SIA “Meža īpašnieku konsultatīvais centrs” attīstības direktore Inese Suija-Markova,  mērķis ir noteikt koka veselības stāvokli, pirms tam ir nodarīts kaitējums – pirms koksnes vērtība un kvalitāte ir samazinājusies kukaiņu un slimību ietekmes rezultātā, kas cilvēka acīm uzreiz nav redzams, tomēr koku bojāšanās jau ir sākusies.

Pētniecības darbi patlaban turpinās. No SIA “Meža īpašnieku konsultatīvais centrs” lidlauka Priekuļos neliela uzņēmumam piederoša divmotoru lidmašīna, kur ievietots lāzerskeneris un īpašs fotoaparāts (hiperspektrālais sensors), ik dienas paceļas gaisā. No lidmašīnas uz mežaudzi raida lāzera staru, kas kalpo kā virsmas trīs dimensiju kopētājs. Savukārt ar hiperspektrālo sensoru var iegūt attēlus arī acīm neredzamajā, infrasarkanajā spektrā. No vesela koka gaisma atstaro citādi nekā no slima. Protams, datu apstrādei ir jāveido algoritmi un jādod datoram uzdevumi – šis darbs notiek uz zemes. Iegūtos rezultātus salīdzina ar darbinieku mežā veiktajiem novērojumiem.

“Patlaban ar lāzerskeneri un lidaparāta palīdzību var iegūt ziņas, piemēram, par koku sugām. Mēs vēlamies iet tālāk un izveidot metodiku meža veselības noteikšanai lielos apgabalos. Tas ir meža īpašnieku ļoti pieprasīts pakalpojums, nākotnes produkts, pat pasaules nozīmes inovācija, kuras izveidei esam iecerējuši piesaistīt arī ES pētniecības fondu atbalstu,” skaidro I. Suija-Markova.

Vislielākais pētnieku izaicinājums – iegūt precīzu informāciju. Citu valstu zinātnieki ar attālināto metodi pēta meža veselību dažu hektāru lielā platībā. “Foran Baltic” veido metodi ātrai koku veselības noteikšanai mežu masīvos simtiem tūkstošu hektāru lielā platībā.

Projekta kopējās izmaksas ir 126 964,04 latu, tostarp attiecināmās izmaksas – 124 024,04 latu; ERAF līdzfinansējums – 74 414,42 latu.

 

Avots:“Latvijas Avīze” (28.04.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *