Indijā ražoto kaučuka koka izstrādājumu noieta perspektīvas

„Indijā aizvien vairāk palielinās interese par parketu kā labu alternatīvu tradicionālajiem marmora un granīta grīdas segumiem,” stāsta Indijas kokapstrādes uzņēmuma „Gomma Wood Products” īpašnieks Džeimss Kutti, tāpēc pērn uzņēmums no kaučuka koka sācis ražot arī parketu, kas šobrīd tiek realizēts gan uz vietas Indijā, gan tālos eksporta tirgos.

Uzņēmums „Gomma Wood Products”, kas tika dibināts 1992.gadā, sākotnēji bija neliela zāģētava ar tradicionālo indiešu aprīkojumu, divām žāvējamām kamerām un iekārtu koksnes impregnēšanai, kas piegādāja apstrādātus kaučuka koka baļķus vietējai celtniecības industrijai. Taču jau pēc pāris gadiem kļuva skaidrs, ka tāds bizness zemā produkcijas uzcenojuma un peļņas dēļ ilgi nepastāvēs, tāpēc nācies pievērsties dziļākai kaučuka koka pārstrādei, un Džeimss Kutti šādu nišu atrada ēvelētu mēbeļu sagatavju ražošanā un eksportā uz Itāliju. Nākamais solis attīstībā tika sperts 1997.gadā, investējot masīvkoka plātņu presē. Līdz ar to uzņēmums varēja sākt kaučuka koka plātņu ražošanu vietējam Indijas, kā arī eksporta tirgum. Veiksmīgi attīstoties ražošanai, 2008.gadā „Gomma Wood Products” eksporta apjoms sasniedza 75% no saražotā un galvenie noieta tirgi bija Eiropas un Āzijas valstis, kā arī ASV. Radās nepieciešamība pēc papildu pirmapstrādes jaudām, un izstādē „India Wood” Džeimss Kutti iegādājās savu pirmo Wood-Mizer lentzāģi – LT40, kas, viņaprāt, ir vispiemērotākā iekārta kaučuka koksnes apstrādei. Šobrīd vienā maiņā tiek apstrādātas aptuveni astoņas tonnas kaučuka koka zāģbaļķu, kas tiek iegūti no Džeimsa Kutti īpašumā esošajām kaučuka koka plantācijām Kottaimā.

Wood-Mizer lentzāģis uzņēmumā strādā trīs maiņās 24 stundas diennaktī sešas dienas nedēļā, apstrādājot 2,7 metrus garus un 30-40 cm resnus kaučuka koka baļķus. Turklāt, ja neskaita ārkārtīgi līdzeno zāģējumu, ar LT40 līdz 60% palielinājies arī lietderīgais iznākums, kas, strādājot ar veco iekārtu, veidoja vien 40%, skaidrojis Džeimss Kutti.

Parkets ir tikai daļa no nākotnē plānotās augstas pievienotās vērtības produktu ekspansijas Indijas uzņēmumā. „Mēs jau tagad gatavojam ēvelētas un profilētas mēbeļu sagataves no kaučuka koka un 2011.gadā plānojam paši uzsākt biroja un dārza mēbeļu ražošanu,” stāsta Džeimss Kutti. Nākotnē uzņēmums apsver iespēju arī investēt Wood-Mizer SLP ražošanas līnijā, kas paredzēta sīkkoksnes pārstrādei taras materiālos. Iemesls – tirgū pieejami 1-1,2 metrus gari kaučuka koka baļķi, kas ir vismaz divas reizes lētāki par 2,7 metrus garajiem, ko izmanto „Gomma Wood Products” un Džeimss Kutti ir pārliecināts, ka arī šai nišā slēpjas ienesīga biznesa potenciāls.

 

Avots: “Baltijas Koks” (Marts,2011)

http://www.gommawood.com/photogallery.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *