Pasaules tirgū prognozē koksnes plātņu pieprasījuma palielināšanos

Neskatoties uz iespējamiem īstermiņa riskiem, pieaugošais optimisms attiecībā uz ekonomikas izaugsmi pasaulē sekmēs arī pieprasījuma palielināšanos pēc saplākšņa produkcijas un orientētajām skaidu plātnēm (OSB), prognozē informatīvi analītiskā firma „BIS Sharpnel” (Austrālija).

Ziņojumā „Plywood and Oriented Strand Board in the Pacific Rim and Europe, 2011 – 2015” prognozēts, ka līdz ar ekonomikas augšupeju, pasaules tirgū palielināsies gan saplākšņa un OSB plātņu patēriņš, gan attiecīgi arī šo produktu ražošanas apjomi. Savukārt vispārējā ekonomikas augšupeja ir atkarīga galvenokārt no situācijas attīstības māju būvniecības sektorā, mēbeļu ražošanas un citās nozarēs, kurās tiek izmantotas koksnes plātnes.

Pēc straujā būvapjomu krituma ASV dzīvojamo māju sektorā 2009.gadā, kad tika uzsākta 554 000 māju celtniecība, kas ir zemākais apjoms kopš 1959.gada, 2010.gadā būvniecības apjomi nedaudz pieauguši – līdz 587 600 vienībām (+6,1%). Prognozēts, ka līdz 2015.gadam šī tendence kļūs arvien izteiktāka, ko sekmēs strauji augošie tirgi Āzijā un Dienvidamerikā, pozitīvi ietekmējot arī Eiropas tirgu.

Tāpat kopējā pieprasījuma palielināšanos pēc koksnes plātnēm pasaules tirgū veicinās Japāna, kur pēc postošās zemestrīces un cunami marta sākumā, šobrīd notiek plaši infrastruktūras un dzīvojamo māju atjaunošanas darbi. Turklāt Mijagi prefektūrā, Japānas austrumu piekrastē, darbojās trīs lielas saplākšņa rūpnīcas, kas nodrošināja 25% no kopējā Japānā saražotā saplākšņa apjoma. Respektīvi, laikā, kad atjaunošanas darbiem Japānā šobrīd izteikti palielinājies pieprasījums pēc būvmateriāliem, samazinoties vietējā tirgū saražotajam apjomam, attiecīgi sagaidāms lielāks nepieciešamo kokmateriālu, t.sk. arī saplākšņa un OSB plātņu, importa apjomu pieaugums.

„BIS Sharpnel” ziņojumā atzīmēts, ka pēdējā desmitgadē notikušas arī zīmīgas pārmaiņas saplākšņa un OSB plātņu tirgos. Piemēram, lielākajiem saplākšņa ražotājiem – Ziemeļamerikai, Eiropai un Dienvidāzijai – sāk pievienoties Ķīna, kas tāpat kā Austrumeiropas valstis un Krievija, turpmākajā piecgadē varētu kļūt par nozīmīgu reģionu arī pēc OSB plātņu ražošanas apjomiem.

Prognozēts, ka pasaules tirgū saplākšņa produktu patēriņš līdz 2015.gadam pieaugs par aptuveni 5%, bet OSB plātņu patēriņš – par aptuveni 11%. Tā kā saplākšņa patēriņa pieauguma rādītājs prognozēts augstāks nekā iespējamais ražošanas apjomu pieaugums, savukārt OSB plātņu  patēriņa pieauguma rādītājs – zemāks, tirgū iespējama situācija, kad izveidosies zināms saplākšņa deficīts un OSB plātņu pārprodukcija, kā rezultātā patērētāji saplāksni sāks aizstāt ar OSB plātnēm.  

Ņemot vērā ražošanas jaudu pieauguma tempus pēdējo gadu laikā, prognozēts, ka līdz 2015.gadam pasaules tirgū saplākšņa ražošanas apjoms pieaugs līdz 84 miljoniem kubikmetru (2010.g.: 71 milj.m3), bet OSB plātņu ražošanas apjoms – līdz 28 miljoniem kubikmetru (2010.g.: 18 milj.m3). Tostarp 54% no kopējā pasaules tirgū saražotā saplākšņa apjoma tiks saražots Dienvidāzijā (par 2% mazāk nekā 2010.gadā), bet 77% OSB plātņu – Ziemeļamerikā.

 

Avots:www.internationalforestindustries.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *