Vācijas kokapstrādes iekārtu ražotāji lielāko noietu paredz jaunattīstības valstīs

Nozare sāk strauji atgūties no situācijas, kad 2008. un 2009.gadā pieprasījums pēc kokapstrādes darbgaldiem un iekārtām saruka vēl nebijušos apjomos – tā, gaidot izstādi LIGNA 2011, stāsta Vācijas Kokapstrādes iekārtu ražotāju apvienības (VDMA) rīkotājdirektors Bernhards Dirrs (Bernhard Dirr). Stacionāro kokapstrādes iekārtu tirdzniecības apjomi 2009. gadā pasaulē saruka par 38%, sasniedzot 4,7 miljardus eiro. „Vadoties pēc pagaidu aplēsēm, Vācijas ražotāji, kas krīzes laikā varēja noturēt savu vadošo 30% tirgus daļu, lēš, ka apgrozījuma pieaugums 2010. gadā varētu būt 18%. Attiecībā uz 2011.gadu tiek prognozēts turpmāks pieaugums par 7%,” ar optimismu nākotnē raugās Bernhards Dirrs.

Svarīgākie Vācijas kokapstrādes iekārtu ražotāju tirgi 2010.gadā bijuši Ķīna, Francija, Itālija un Polija. Nepārprotami pozitīvu attīstību 2011.gada pirmajos mēnešos rāda Krievijas tirgus, kam VDMA speciālisti paredz īpaši lielu potenciālu nākotnē. Tādas pašas cerības tiek liktas arī uz ASV tirgu. Tāpat liels apgrozījuma pieaugums pērn bija Āzijas, īpaši Dienvidaustrumāzijas tirgū. Mazāk eksportēts uz Eiropas valstīm, kas saistīts ar recesijas ietekmēto būvniecības nozari.

„Kopumā ņemot, daudzi kokapstrādes iekārtu ražotāji arvien lielāku nozīmi piešķir tā saucamo BRIC valstu (Brazīlijas, Krievijas, Indijas un Ķīnas) tirgiem,” uzsver Bernhards Dirrs. „Šobrīd tie ir kļuvuši tikpat svarīgi, cik klasiskie Rietumeiropas un Ziemeļamerikas tirgi.” Arī valstīs ar strauji augošu ekonomiku tiek daudz intensīvāk investēts High-End klases darbgaldos un iekārtās. Kā viens no iemesliem minams nepārtrauktais kapacitātes un kvalitātes prasību pieaugums. No otras puses, arvien lielāku nozīmi iegūst arī tāds aspekts kā efektivitāte.

Daudzos pasaules reģionos pieaug labklājība, un tas izraisa arī arvien lielāku pieprasījumu pēc koksnes izstrādājumiem. Rezultātā pieaug arī pieprasījums pēc tehnoloģijām, kas nodrošina ražošanas procesus ar efektīvu resursu patēriņu. Tomēr nākotnē efektīvus ražošanas procesus uzskatīs ne tikai par saimnieciski obligātu prasību, to pieprasīs arī koksnes izstrādājumu patērētāji. Un šis aspekts nākotnē ražotājiem būs noteikti jāņem vērā, pārliecināts VDMA rīkotājdirektors. Līdz ar to efektīvu iekārtu un ražošanas koncepciju izmantošana kļūs par izšķirošo kokapstrādes rūpniecības veiksmes faktoru. To viennozīmīgi apstiprina arī izstāde LIGNA 2011, kas kokrūpniecības pārstāvjiem ir pasaulē svarīgākais profesionālais notikums. Ar moto „Resursu efektivitāte” laikā no 30.maija līdz 3.jūnijam šajā izstādē tiks demonstrēti jauni risinājumi, kas spēj apvienot klientu augstās prasības ar resursus saudzējošiem ražošanas paņēmieniem.

 

Vācijas uzņēmums „Homag”, kuram visā pasaulē pieder 16 rūpnīcas un kas ir arī lielākais kokapstrādes iekārtu ražotājs pasaulē, pērn pārdevis produkciju par 718 miljoniem eiro, kas ir par 37% vairāk nekā 2009.gadā un guvis peļņu 14,4 miljonu eiro apmērā.

 

Avots: „Baltijas Koks” (Aprīlis, 2011/G.Miško)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *