Spānijas zāģmateriālu tirgū šogad būtisks pieprasījuma pieaugums nav gaidāms

Spānijas Kokmateriālu tirdzniecības asociācijas (AEIM) statistikas dati liecina, ka Spānijā skujkoku zāģmateriālu imports 2010.gada 4.ceturksnī samazinājās par 22% (līdz 297,5 tūkst.m3), pēc tam, kad pirmajos trīs ceturkšņos zāģmateriālu ievedums palielinājies par 4%. Kopumā 2010.gadā Spānijā tika importēti 1,04 milj.m3 skujkoku zāģmateriālu 197 milj. eiro vērtībā, kas ir par 5% mazāk nekā 2009.gadā fiziskā izteiksmē un par 8% vairāk – vērtības izteiksmē. Jāatzīmē, ka Spānijā  skujkoku zāģmateriālu importa samazināšanās bija vērojama arī 2009. un 2008.gadā – attiecīgi par 37% un 39%.

Arī šogad līdz aprīļa vidum Spānijas skujkoku zāģmateriālu tirgū vēl nebija nekādu pazīmju, ka zāģmateriālu tirdzniecība varētu sākt atjaunoties. Tādējādi kokmateriālu tirgotāju prognozes nav īstenojušās un, lai arī būvniecības sezona ir sākusies, Spānijā pieprasījums joprojām ir ļoti zems un Zviedrijas piegādātājiem ir grūti šai tirgū ar pircējiem vienoties par augstākām, sezonai atbilstošām cenām. Turklāt to panākt kavē Somijas piegādātāji, kas papildus pasūtījumu iegūšanai, pircējiem piedāvā zemākas priedes zāģmateriālu cenas. Egles zāģmateriālu cenas gan nedaudz paaugstinājušās. Un šāda tendence, sagaidāms, turpināsies arī 2011.gada otrajā pusē – egles zāģmateriālu cenas turpinās paaugstināties, tā kā līdz ar intensīvāku māju atjaunošanu Japānā, jūtamāk šai valstī palielināsies arī pieprasījums pēc zāģmateriāliem.

Spānijā zāģmateriālu patēriņš ir zems jau kopš pasaules ekonomikas un finanšu krīzes sākuma. Un šai valstī krīze ilgst nu jau ilgāk nekā vairumā citās Eiropas valstīs. Privātais patēriņš ir zems galvenokārt augstā bezdarba dēļ. Kā ziņojuši Skandināvijas zāģmateriālu piegādātāji, uz Spāniju šobrīd tiek piegādāts par aptuveni 60% mazāks zāģmateriālu apjoms nekā pirms krīzes.

Tā kā dzīvojamo ēku būvniecības aktivitāte Spānijā arī maija sākumā bija ļoti zema, attiecīgi tikpat kā nav pieprasījuma pēc konstrukciju zāģmateriāliem un zāģmateriāliem tālākapstrādei. Arī mēbeļu rūpniecībā pieprasījums ir zems, jo mēbeļu ražošanas apjomi Spānijā samazinās – 2010.gadā mēbeļu ražotāju ienākumi samazinājās par 6%. Ņemot vērā šos faktorus, tirgus dalībnieki prognozē, ka šogad Spānijā būtiska pieprasījuma palielināšanās pēc skujkoku zāģmateriāliem nav gaidāma.

 

Avots: „EUWID Wood Products and Panels” (04.05.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *