Meža īpašnieku sadarbības iespējas enerģētiskās koksnes ieguvē un realizācijā

Aprīļa beigās projekta “AFO – Privāto mežu īpašnieku iesaistīšana meža biomasas patēriņa veicināšanai” (AFO) ietvaros Priekuļos un Rūjienā notika semināri “Meža īpašnieku sadarbība enerģētiskās koksnes ieguvē un realizācijā”, kuros tika diskutēts par meža īpašnieku sadarbības iespējām, enerģētiskās koksnes ieguvi un realizācijas potenciālu. Semināru dalībnieki bija meža īpašnieki, kuri ir ieinteresēti enerģētiskās koksnes ražošanā, kā arī šķeldošanas un mežizstrādes pakalpojumu sniedzēji, katlu māju pārstāvji un citi interesenti no Vidzemes novadiem.

Somijas eksperti semināra dalībniekiem uzsvēra, ka piegādātāju – meža īpašnieku, mežistrādes pakalpojumu sniedzēju, tehnikas piegādātāju un siltumražošanas uzņēmumu īpašnieku sadarbība materiālu sagatavošanā, piegādē un siltumražošanā ir veiksmīgs biznesa modelis, un koksnes izmantošana ir efektīva atjaunojamo energoresursu izmantošana. Somijā jau izveidojusies ilgstoša prakse kooperatīvos veidot sadarbību starp koksnes ražotājiem, un šādu sadarbības modeļu veidošana ir izdevīga visām iesaistītajām pusēm. Somijā šādi kooperatīvi sniedz arī konsultācijas meža īpašniekiem par meža apsaimniekošanas, mežistrādes jautājumiem, palīdz organizēt mežizstrādi, iesaistās kvalitātes un cenas noteikšanā, mārketinga un piegādes aktivitātēs.

Par nepieciešamību uzlabot sadarbību privāto meža īpašnieku starpā runāja arī valsts SIA “Vides projekti” eksperts Aigars Laizāns, apskatot dažādus iespējamos sadarbības modeļus un līmeņus, kuri tieši piemēroti Latvijas situācijai.

 

Lasīt vairāk:www.videsprojekti.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *