Baltijas valstu tirgū prognozē apaļkoksnes pieejamības samazināšanos

Skujkoku zāģbaļķu pieejamība Baltijas valstīs šobrīd ir pietiekama, tomēr vairumam zāģētavu nepieciešamo koksnes resursu krājumu apjomi ir tikai tik lieli, lai nodrošinātu tālāku zāģmateriālu ražošanu īstermiņā. Un sagaidāms, ka jūnija beigās konkurence apaļkoksnes tirgū saasināsies vēl vairāk, tā kā tuvāko nedēļu laikā prognozēts piedāvājuma samazinājums saistībā ar mežizstrādi ierobežojošiem aspektiem sezonālā faktora dēļ. Respektīvi, reģionos, kur mežos izsludināta paaugstināta ugunsbīstamība, tiks slēgti meža ceļi. Savukārt Igaunijā apaļkoku tirgū piedāvājums šobrīd ir ierobežots saistībā ar ikgadējo mežizstrādes pārtraukumu valsts mežos no 15.aprīļa līdz 15.jūnijam ar nolūku saudzēt meža floru un faunu. Tādējādi jau šobrīd apaļkoku piedāvājums nav adekvāts, ņemot vērā, ka pieprasījums no zāģmateriālu ražotājiem Baltijas valstīs turpina pieaugt. Turklāt aktīvāk iepirkt koksni Baltijas valstīs sākuši Polijas uzņēmumi, bet mazāka diametra zāģbaļķus (papildus papīrmalkas sortimentiem) – Skandināvijas valstu celulozes ražotāji.

Tāpat tirgus spēlētāji minējuši, ka kopējais apaļkoku piedāvājums ir mazāks arī nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ ziemā, kā rezultātā, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, tika sagatavoti tikai nelieli koksnes uzkrājumi.

Līdz ar pieaugošo pieprasījumu tirgū, maijā apaļkoku vidējā cena salīdzinājumā ar aprīli paaugstinājusies par 6 EUR/m3, tādējādi Igaunijā egles zāģbaļķu vidējā cena šobrīd ir 66 EUR/m3, bet Latvijā – 70 – 72 EUR/m3. Priedes zāģbaļķu vidējā cena pie meža ceļa Latvijā maija vidū bija 63 – 66 EUR/m3.

 

Avots: „EUWID Wood Products and Panels” (18.05.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *