Swedbank: Jaunākās tendences apstrādes rūpniecībā – vai ir pamats bažām?

Apstrādes rūpniecības izaugsmes tempu palēnināšanās 2010.gada otrajā pusē daļēji skaidrojama ar piebremzēšanos kokrūpniecībā, kuras izaugsmi bremzē izejvielu un ražošanas jaudu ierobežojumi, norādīts Swedbank Ekonomikas pētījumu daļas ekonomistu veiktajā apskatā par apstrādes rūpniecības attīstību.

Uzņēmumiem sakārtojot savas finanses, kā arī ārējā pieprasījuma attīstībai saglabājoties labvēlīgai, investīciju aktivitāte, sagaidāms, pieaugs. Līdz ar to turpināsies arī apstrādes rūpniecības un eksporta kāpums, lai gan izaugsmes tempi būs lēnāki nekā 2010.gadā.

Pērn krasu izlaides pieauguma tempu palēnināšanos gaidīja kokrūpniecībā un, lai gan šā gada sākumā bija vērojams zināms atsitiens, tas, visticamāk, ir vienreizējs un turpmākie izlaides pieauguma tempi turpinās samazināties, uz ko norāda arī aprīļa dati. Un tā kā kokrūpniecība  veido turpat ceturto daļu no apstrādes rūpniecības kopējā izlaides apjoma, attīstība šajā nozarē būtiski ietekmē arī kopējos rādītājus.

Kokrūpniecības attīstības tempu kritums bija gaidīts. Šīs nozares attīstību bremzē ne tikai ražošanas jaudu trūkums, bet arī ierobežotie izejvielu resursi, jo mežizstrādes apjomu pieaugums nav gaidāms – valsts mežu apsaimniekotājs AS „Latvijas valsts meži”, kas pēdējo divu gadu laikā tirgū piegādāja aptuveni 70% no visiem koksnes resursiem, 2011-2014. gadā plāno samazināt ciršanas apjomus par aptuveni trešdaļu. Augot cenām, aktīvāki kļūst privāto mežu īpašnieki, kuri varētu kompensēt valsts sektora piegāžu kritumu, taču precīzus apjomus ir grūti prognozēt. Ja Krievija 2012.gadā iestāsies Pasaules tirdzniecības organizācijā, kā tas šobrīd tiek plānots, samazināsies Krievijas kokmateriālu eksporta nodevas, kas varētu uzlabot resursu pieejamību Latvijas ražotājiem. Tomēr importēto kokmateriālu apjomi, visticamāk, joprojām būs nelieli, tāpēc galvenais virziens sekmīgai kokrūpniecības attīstībai ir jaunu produktu izstrāde kāpinot to pievienoto vērtību.

 

Lasīt vairāk: www.swedbank.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *