Vācijas tirgū skujkoku zāģmateriālu cenas maijā saglabājušās praktiski nemainīgas

Aprīlī Vācijas tirgū bija labs pieprasījums pēc visiem skujkoku zāģmateriālu sortimentiem, ziņojuši Vācijas zāģmateriālu ražotāji, tāpēc cenas atkal tika nedaudz paaugstinātas – par 2 – 7 eiro, atkarībā no sortimenta, sasniedzot cenu līmeni, pēc kura maijā pircēji produkciju par augstāku cenu vairs nebija gatavi  pirkt. Pretēji koksnes iepakojuma materiāliem un nomaļiem, kuru cenas otrā ceturkšņa sākumā kopš janvāra kopumā paaugstinājušās par 13 – 14%, taču turpmākajās pāris nedēļās, domājams, saglabāsies nemainīgas, konstrukciju zāģmateriālu cenas piegādātāji vietējā tirgū plāno turpināt paaugstināt.

Maija sākumā Vācijā joprojām turpinājās aktīva zāģmateriālu ražošana – vairums zāģētavu darbojās divās – trijās maiņās, tomēr daži uzņēmumi jau sākuši plānot ražošanas pārtraukumus jūnijā saistībā ar atvaļinājumu periodu, kuru ilgumu noteiks ne tikai aktivitāte zāģmateriālu tirgū, bet arī koksnes resursu pieejamība. Lai arī šobrīd zāģbaļķu piedāvājums tirgū ir adekvāts, krājumi noliktavās ir mazi, tāpēc atsevišķos reģionos jūnija vidū tirgū iespējams zināms resursu, īpaši egles zāģbaļķu samazinājums.

Neskatoties uz to, ka pieprasījums pēc zāģmateriāliem eksporta tirgos sezonālā faktora ietekmē turpmāko nedēļu laikā, sagaidāms, vēl pieaugs, vairums ražotāju šaubās, ka tas būs pietiekams, lai kompensētu aktivitātes samazināšanos vietējā tirgū. Turklāt, joprojām pastāv zināmas grūtības ar zāģmateriālu noietu atsevišķās Ziemeļāfrikas valstīs. Savukārt vairākos citos eksporta tirgos, palielinoties zāģmateriālu piedāvājumam, tālāku cenu paaugstināšanu neļauj konkurences spiediens, kādēļ Rietumeiropas valstu tirgū Vācijas zāģmateriālu ražotājiem kopš šā gada sākuma izdevies cenas paaugstināt tikai par 4 – 5%; vietējā tirgū – par 8 – 10%.

Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada maiju, šogad vidējās skujkoku zāģmateriālu cenas Vācijā kopumā ir par aptuveni 11% augstākas, tomēr, tā kā nepieciešamo koksnes resursu iegādes radītās izmaksas šogad ir pieaugušas par 12 – 20%, arī zāģmateriālu ražotāju peļņas rādītāji šā gada maijā būs zemāki.

 

Avots: „EUWID Wood Products and Panels” (18.05.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *