Nepieciešams finansējums Černobiļas mežu ugunsapsardzības sistēmas uzlabošanai

Ukrainas un starptautisko zinātnieku konsorcijs ir paziņojis, ka steidzīgi nepieciešams ieguldīt vismaz 13,5 miljonus ASV dolāru (6,36 miljoni latu) Černobiļas mežu ugunsapsardzības sistēmas uzlabošanā, lai novērstu potenciāli katastrofālu mežu ugunsgrēku izcelšanās iespēju slēgtajā zonā, kas ieskauj sabrukušo kodolreaktoru. Pastāv ļoti pamatotas bažas, ka ugunsgrēku rezultātā atmosfērā var nonākt radioaktīvās daļiņas, kas šobrīd atrodas ieslēgtas mežos, pārsvarā priežu skujās un mizā.

Drošu Černobiļas mežu pārvaldību iespējams panākt, tikai izveidojot autonomu ugunsgrēku noteikšanas un novērošanas sistēmu, kā arī iegādājoties jaunu ugunsdzēsības inventāru. Plāns situācijas uzlabošanai jau ir izstrādāts, taču Ukrainas valdība vēl kavējas ar tā apstiprināšanu.

Kopš 1992. gada Černobiļas slēgtajā zonā, kas stiepjas 25 kilometru rādiusā ap reaktoru un kurā iebraukšana stingri aizliegta, notikuši vairāk nekā 1000 ugunsgrēki. Pagaidām tie visi bijuši lokāla rakstura, taču, ja izceltos plašs mežu ugunsgrēks, kurā degtu ne vien zemsedze, bet arī koku lapotnes, atmosfērā nonākusī radiācija varētu sasniegt ļoti tālus apgabalus, tai skaitā arī Latviju.

Šobrīd no Černobiļas slēgtās zonas 260 000 hektāru lielās platības meži aizņem 60%. No vienas puses, tas ir labi, jo koki uzsūc radiāciju, neļaujot tai nonākt gruntsūdeņos. No otras puses, risks ir ārkārtīgi liels.

Pašreizējā Černobiļas ugunsapsardzības sistēma sastāv no novērošanas torņiem, kur sargi, fiksējot ugunsgrēkus, sazinās pa rācijām. Sistēma ir efektīva, taču ārkārtīgi lēna, turklāt ugunsdzēsējiem trūkst arī

tehniskā aprīkojuma, atbilstoša ekipējuma un līdzekļu transporta uzturēšanai. Piemēram, šā gada martā Černobiļas valsts mežsaimniecības uzņēmumam beidzās degviela un ugunsdzēsējiem nācās izmantot zirgus un ratus, lai nokļūtu līdz apdraudētajām vietām.

 

Avots: žurnāls „Baltijas Koks” (Maijs/2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *