Stabilitāte Kanādas kokapstrādes nozarē atkarīga no aktivitātes ASV mājokļu tirgū

Neskatoties uz pieaugošo Ķīnas pieprasījumu pēc Kanādas kokapstrādes produktiem, kamēr amerikāņi nesāks būvēt vairāk jaunu māju, uzņēmumi nespēs pilnvērtīgi atkopties no krīzes, secinājuši vadošie eksperti 11.maijā notikušajā meža nozares konferencē Vankūverā. Viņi norāda: lai gan visā pasaulē kokapstrādes uzņēmumi ir pārvarējuši recesiju un atkal strādā ar peļņu, šī šķietamā stabilitāte joprojām ir ārkārtīgi trausla. Uzņēmumi vēl joprojām nespēj nopelnīt pietiekami daudz naudas, lai veiktu investīcijas attīstībā vai piesaistītu tās no malas. Vismaz tā ir pārliecināts konsultāciju firmas „PwC’s Forest Paper and Packaging Practice” līdzīpašnieks Freds Bučards.

Analītiķi uzsver, ka Kanādas ražotājus joprojām sāpīgi ietekmē stagnējošais ASV tirgus, augstais Kanādas dolāra kurss un pieaugošā digitālo mediju konkurence ar tradicionālajiem papīra izdevumiem – avīzēm un žurnāliem. Tiek prognozēts, ka vājās ASV tirgus perspektīvas rosinās Kanādas zāģmateriālu ražotājus pievērsties augstākas pievienotās vērtības produktiem, kā arī stimulēs uzņēmumu apvienošanos un veicinās starpnozaru sadarbību jaunu produktu izstrādē. Tieši aktīva sadarbība ar citiem uzņēmumiem varētu veicināt labāku investīciju pieejamību, kā arī palielinātu no koka gatavoto produktu klāstu.

Lai gan Britu Kolumbijas uzņēmumi šobrīd ir pelnoši, to galvenokārt veicina pieprasījums Āzijas tirgū, ar kuru ir par maz, lai atmaksātu investīcijas, kas nepieciešamas nozares attīstībai, tāpēc, lai stabilizētos finansiālā vide nozarē, Kanādai nepieciešams stabils māju būvniecības tirgus ASV. Taču prognozes rāda, ka tas tuvāko 2 – 3 gadu laikā neatjaunosies. Tirgus izpētes firmas RISI vecākais ekonomists Līns Maikls

min vairākus skaitļus, kas apliecina, cik dziļa patiesībā ir māju būvniecības tirgus krīze. Viņš stāsta, ka amerikāņu ģimeņu zaudējumi nekustamā īpašuma cenu krituma dēļ mērāmi septiņos triljonos dolāru. Rezultātā aizvien vairāk ASV iedzīvotāju izvēlas nevis iegādāties māju savā īpašumā, bet gan to īrēt. Līdz ar to 2010.gadā ASV izveidojušās vien 350 000 jaunas mājsaimniecības. Salīdzinājumam – 2005. gadā to bija 1,1 miljons.

 

Avots: žurnāls „Baltijas Koks” (Maijs/2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *