Kur Latvijas mežos var sastapt slokas un kad uzsākt medību sezonu?

Sloka (Scolopax rusticola) ir tipisks meža putns – apdzīvo pļaviņām, laucītēm un izcirtumiem bagātus dažāda vecuma un sastāva mitrus lapkokus, jauktus un priežu mežus ar biezu pamežu.

Visā areālā šis iecienītais medību putns ir ceļotājs, un viens no pirmajiem gājputniem, kas pavasarī Latvijā atgriežas no ziemošanas vietām. Latvijā ligzdojošās slokas ziemo Vidusjūras piekrastes zemēs – Francijā, Itālijā, Spānijā – savukārt jau martā beigās, aprīļa sākumā tās atgriežas no ziemošanas vietām un  uzsāk riesta lidojumus. Īsi pēc saulrieta, kad visas putnu balsis ir apklusušas, zemu virs koku galotnēm var dzirdēt sloku tēviņu riesta saucienus. Klusos un lietainos vakaros slokas lido sevišķi intensīvi, turpretī vējainos un aukstos vakaros riesta lidojumi ir mazāk intensīvi un lidojums – augstāks un straujāks. Aprīļa otrajā pusē vai maija sākumā slokām sākas ligzdošanas laiks. Uzreiz pēc izšķilšanās sloku mazuļi seko mātei, kas par tiem rūpējas un sargā. Un jau pēc mēneša sloku mazuļi ir spējīgi uzsākt patstāvīgu dzīvi.

Sloku medības ir ļoti populāras. Diemžēl pēdējo divdesmit gadu laikā šīs sugas putnu skaits ir ievērojami sarucis gan samazinoties piemērotām dzīves vietām mitro mežaudžu nosusināšanas dēļ, gan pieaugot četrkājaino un lidojošo plēsēju un olēdāju skaitam, tāpēc jau vairākus gadus, kopš Latvija iestājās Eiropas Savienībā, ir aizliegtas gan sloku, gan citu putnu medības pavasara migrācijas un vairošanās laikā. Pašlaik sloku medības Latvijā ir atļautas no 1.augusta līdz 15.novembrim.

 

Avots: Latvijas Avīzes „Mednieka gadagrāmata 2011″

Žurnāls “Medības. Makšķerēšana. Daba”  (MMD)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *