Nozares ienākumu pieaugumu nodrošina augstākas pievienotās vērtības produkti

Koksnes izstrādājumu ražošana viena no pirmajām samērā agri – jau 2008. gada nogalē un 2009. gada sākumā strauji izjuta pasaules ekonomiskās krīzes ietekmi, kad saruka tās apgrozījums, taču atguvusies no krīzes ietekmes šī joma ir vēl straujāk. Proti, 2010. gadā koksnes un tās izstrādājumu ražošanas izlaide un apgrozījums jau pārsniedza pirmskrīzes – 2008. gada – rādītāju par vairāk nekā 110 miljoniem latu jeb nepilniem 18%, savukārt salīdzinājumā ar 2009. gadu, pērn šis pieaugums ir teju 42% apmērā.

Latvijas Kokrūpniecības federācijas prezidents Juris Biķis norādījis, ka šāda strauja ražošanas un apgrozījuma pieauguma pamatā ir vairāki faktori. Pirmkārt, nozares uzņēmēju spēja pielāgoties jaunajai situācijai; otrkārt, jaunu ražotņu darbības uzsākšana, kas pārstrādā koksni produktos ar augstāku pievienoto vērtību; treškārt, koksnes resursu pieejamība Latvijā, ceturtkārt – ar meža nozari saistīto pušu spēja atrast risinājumus, kas veicināja, nevis gremdēja nozari.

“Būtiska nozīme ir faktam, ka 2010. gadā nozares ienākumu līmenis pārsniedza 2008. gadā sasniegto, pateicoties jaunajām ražotnēm augstākas pievienotās vērtības koksnes izstrādājumu ražošanā. Piemēram, SIA „Bolderaja Ltd.” rekonstruētā skaidu plātņu rūpnīca un jaunā OSB plātņu rūpnīca, tādējādi koksnes atlikumu un papīrmalkas eksporta vietā uz ārzemēm pārdots daudzkārt dārgāks produkts – OSB plātnes un koksnes granulas”, skaidro J.Biķis.

Arī šā gada 1.ceturksņa dati liecina, nozares apgrozījums turpina pieaugt, tādējādi ļaujot prognozēt, ka koksnes izstrādājumu ražošana un realizācija šogad varētu dot vēl vairāk ienākumu nekā pērn.

 

Lasīt vairāk: “Dienas bizness” (20.06.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *