Vienā trešdaļā Eiropas mežu pēdējo desmit gadu laikā pasliktinājusies veselība

Rīt, 21.jūnijā, Briseles Starptautiskajā Auditorijā vispusīgi tiks prezentēta jaunākā informācija par meža veselību Eiropā, kas iegūta „FutMon” projekta ietvaros.

„FutMon” ir lielākais Eiropas Savienības Life+ projekts, kas divarpus gadu garumā apvienoja 38 partnerus no 23 ES dalībvalstīm, un tā gaitā, izmantojot ES līdzfinansējumu 16 miljonus eiro apmērā, tika uzlabota esošā meža monitoringa sistēma. Patlaban meža monitorings Eiropā tiek veikts ap 300 intensīvā monitoringa parauglaukumos un 5500 liela mēroga parauglaukumos, kas izvietoti no Lapzemes ziemeļiem līdz pat Sicīlijas dienvidiem. Latviju šajā projektā pārstāvēja Latvijas Valsts Mežzinātnes institūts „Silava”, novērojumi tika veikti vienā intensīvā monitoringa parauglaukumā un 115 liela mēroga parauglaukumos.

Daži no mežu monitoringa rezultātā izdarītajiem secinājumiem:

  • Koki Centrālajā Eiropā reaģē uz biežākiem un spēcīgākiem karstuma un sausuma periodiem vasarā. Dati uzrāda samazinātu meža vitalitāti šo apstākļu ietekmē. Pēdējo desmit gadu periodā divās trešdaļās parauglaukumu nav novērotas būtiskas meža veselības izmaiņas, bet vienā trešdaļā parauglaukumu meža veselība ir pasliktinājusies.
  • Nesabalansēts meža augšņu nodrošinājums ar barības vielām, ko izraisījusi slāpekļa uzkrāšanās, ir plaši izplatīts un nokrišņos esošā slāpekļa uzkrāšanās kritiskais līmenis joprojām ir pārsniegts aptuveni pusē parauglaukumu. Programmas ietvaros analizēta nitrātu izskalošanās augsnes ūdeņos un tās ietekme uz veģetāciju un epifītiskajiem ķērpjiem.
  • Meži Eiropā palīdz samazināt klimata pārmaiņas. Tiek uzskatīts, ka oglekļa piesaiste mežos atbilst aptuveni 10% no emisijām. Monitoringa rezultāti rāda, ka slāpekļa uzkrāšanās paātrina koku augšanu un tādējādi arī oglekļa piesaisti. Tomēr šis efekts nākotnē var samazināties, jo koku augšanas tempa paātrināšanai ir savas robežas. Meža monitoringa dati tiek izmantoti augšanas gaitas modeļos Eiropā, lai šīs sakarības aprakstītu skaitliski.

 

Avots:http://www.silava.lv/73/section.aspx/185

Lasīt vairāk:http://www.futmon.org/futmon-results

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *