Būs grozījumi programmā “Meža ekonomiskās vērtības uzlabošana”

Eiropas Savienības jaunais lēmums par pasākuma programmu „Meža ekonomiskās vērtības uzlabošana” būtība nozīmē, ka tagad privātmežu īpašnieki varēs pieteikties attiecīgajā programmas sadaļā, un paši veikt nepieciešamos darbus, pēc kuru pārbaudes tiks saņemts platībmaksājums par jaunaudžu kopšanu vai neproduktīvo mežaudžu nociršanu un meža atjaunošanu ar produktīvām audzēm.

Šobrīd Zemkopības ministrija gatavo izmaiņas normatīvajos aktos, lai tie atbilst pēdējiem ES lēmumiem. ZM Meža departament direktoris Arvīds Ozols prognozē, ka attiecīgās izmaiņas jau drīzumā varētu skatīt valdība un jau šoruden šie grozījumu varētu būt spēkā. Jaunie grozījumi paredz, ka visus darbus varēs veikt paši mežu īpašnieki vai to kvalificēti darbinieki, savukārt atbalsta – platībmaksājuma – apmērs būs atkarīgs ne tikai no platības, bet arī no paveicamā darba apjoma, taču vispirms šie darbi tik un tā ir jāveic. Uz šo jauno kārtību varēs pretendēt tikai tie projektu iesniedzēji, kuri attiecīgu projektu būs iesnieguši pēc tam, kad Latvijas valdība būs izdarījusi izmaiņas normatīvos un tie būs stājušies spēkā.

Pēc Valsts meža dienesta speciālistu aplēsēm kopumā kopjamās jaunaudžu platības privātajos mežos varētu svārstīties no 130 – 150 tūkst. ha, tomēr nav pamata cerēt, ka visi privātmežu īpašnieki šo platību kopšanai pieteiksies izmanto ES atbalstu.

2010.gadā jaunaudžu kopšana tika veikta aptuveni 32 tūkst. tūkst. ha apjomā, kur 20.3 tūkst. ha bija valsts mežos, bet 11.7 tūkst. ha – privātīpašnieku mežos

 

Avots: žurnāls „Dienas Bizness”, 2011.g. 27.jūnijs, Nr. 121

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *