Jaunākais pētījums par Krievijas makulatūras pārstrādes tirgu

Papīra un kartona produkcija ir kļuvusi par pētījumu objektu, jo tā ir gan makulatūras avots, gan arī galaprodukcija tās pārstrādes rezultātā.

Jūnijā pētījumu grupa Techart nopublicēja mārketinga pētījumu par papīra atkritumu pārstrādes tirgu Krievijā. Pētījumā tika veikta Krievijas makulatūras pārstrādes tirgus un makulatūras kā izejvielas izmantošanas tirgus kompleksā analīze.

Papīra atkritumu atjaunošanas līmenis (attiecība starp makulatūras pārstrādes apjomu un kartona-papīra produkcijas patēriņa apjomu valstī) visā pasaulē ir valsts attīstības līmeņa rādītājs, un ir tieši atkarīgs no iedzīvotāju ienākumu līmeņa un dzīves kvalitātes.

Makulatūras vākšanas apjomi uz vienu iedzīvotāju Krievijā atpaliek no pasaules līmeņa, tas ir saistīts galvenokārt ar nepietiekamu atkritumu šķirošanas praksi iedzīvotāju vidū.

Tajā pašā laikā, saskaņā ar valsts standartiem, 70% no kartona un papīra produkcijas atbilst to savākšanai un turpmākai pārstrādei. Saskaņā ar statistikas datiem, reāli no šī apjoma tiek savākti aptuveni 35%.

Salīdzinoši zems makulatūras sagatavošanas līmenis Krievijā tiek skaidrots ar iedzīvotāju vāju iesaistīšanu atkritumu šķirošanas procesā. Saskaņā ar ekspertu vērtējumu, tikai aptuveni 2-3% makulatūras tiek sagatavotas caur makulatūras pieņemšanas punktiem, tajā pašā laikā šī kanāla potenciāls tiek vērtēts 15-20% no kopējā makulatūras apjoma.

Sakarā ar zemu iedzīvotāju aktivitāti makulatūras vākšanā galvenie atkritumu piegādātāji ir papīra un celulozes nozares uzņēmumi, kā arī lielas komercorganizācijas.

Saskaņā ar Techart veiktā pētījuma datiem, no 2008.- 2010. gadam makulatūras pārstrādes līmenis Krievijā bija 24,5%. Makulatūras daļa gatavajā papīra un kartona produkcijā – 18,3%.

Viens no galvenajiem šķēršļiem makulatūras pārstrādes tirgus attīstībai Krievijā ir nepietiekama likumdošanas bāze, kas regulētu papīra atkritumu tālāko izmantošanu otreizējai pārstrādei. Šis likums ir viens no ASV un ES valstu vides politiku galvenajiem pīlāriem. Tomēr nozīmīgs solis ceļā uz efektīvāku papīra atkritumu izmantošanu ir licenzēšanas par atkritumu izmantošanas darbībām nesenā atcelšana Krievijā.

Bremzējošs ekonomiskais faktors – koksnes izejvielu pieejamība. Reģionos aiz Urāliem koksnes izmantošana vairākumā gadījumos ir ekonomiski izdevīgāka salīdzinot ar makulatūras vākšanas.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Krievijas iedzīvotāji ir gatavi piedalīties atkritumu šķirošanas programmās. Galvenais šķērslis šādu programmu izveidei ir atkritumu konteineru neesamība atkritumu vākšanas vietās.

Galvenās makulatūras izmantošanas jomas ir higiēnas līdzekļu, papīra un kartona izstrādājumu, gofrētā kartona, jumta materiālu, celulozes šķiedras ražošana. Bez tam, makulatūru ir iespējams izmantot arī citos produkciju veidos, piemēram, biroja un avīžu papīra ražošanā, papīra-plastmasas kompozītu ražošanā (celtniecības un apdares materiāls, ko plaši izmanto ainavu arhitekti).

Krievijas makulatūras tirgus īpatnība ir papīra atkritumu savācēju un to izmantotāju savstarpēja atkarība. Piemēram, koncernam „Knauf” pieder gan Ziemeļrietumu federālā apgabala lielākais makulatūras savākšanas uzņēmums AS “Kommunar- vtorresursi” (savāktās makulatūras apjomi ap 200 tūkst. tonnas gadā), gan lielākais kartona iepakojuma ražotājs Krievijā – AS “Sankt-Peterburgskij KPK” ( aizņēma 51,3% kartona ražošanas tirgus daļas 2009. gadā). Cits piemērs, „SFT grupa”, kam pieder gan papīra un kartona produkcijas ražošanas uzņēmumi Tverskas, Tulas apgabalos, gan arī izejvielu piegādātāji Maskavā un Sankt- Pēterburgā. Citiem lielākiem makulatūras izmantotājiem arī ir pašiem savi piegādes kanāli. Kā lielākos rūpnieciskos uzņēmumus, kas pārstrādā makulatūru apjomos vairāk nekā 30 tūkst. tonnas gadā var atzīmēt „Aleksinskaja BKF”, „Kartonatara”, „Naberežnočelnonskij KBK”, „Karavajevo”, „Brjanskaja BF”, „Svetogorsk Tišju”, u.c.

 

Pilnu pētījuma tekstu var atrast pētījuma grupas Techart mājaslapā: http://www.research-techart.ru/report/paperstock-waste-recycling-market.htm

Avots: www.unipack.ru

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *