Koksnes eksports audzē Latvijas mazo ostu kravu apgrozījumu

Visas mazās Latvijas ostas vairāk vai mazāk ir atkarīgas no koksnes tirgus. Tā kā klientu piesaistē būtisks ir arī piedāvātais serviss, kravu apgrozījuma pieaugumu ostās sekmēja veiksmīgi realizētie Eiropas struktūrfondu līdzfinansētie projekti ostu infrastruktūras uzlabošanai un lielākas kuģošanas drošības nodrošināšanai, skaidro Rojas ostas pārvaldnieks Jānis Megnis.

Tālāks eksportēto koksnes apjomu pieaugums būs atkarīgs no tā, vai „tuvākajā nākotnē pamatā Eiropa turpinās no Latvijas pirkt vai nepirkt koksnes izstrādājumus – papīrmalku celulozes industrijai, dēļus un līdzvērtīgus materiālus būvniecības nozarei, kā arī enerģētisko koksni (šķeldu u.tml.),” Eiropā plaši subsidētajai „zaļās enerģijas” ieguvei nākotnes perspektīvas ieskicē Nordea bankas Lielo korporatīvo klientu daļas vecākais klientu vadītājs Edgars Kraučuks. Viņaprāt, vērtējot ostu jaudas, šobrīd koksnes eksportu pilnīgi noteikti var apkalpot Mērsraga, Salacgrīvas un Skultes ostas. Taču diez vai Latvijā ir iespējams palielināt eksporta apjomu – galvenokārt resursu pieejamības dēļ, ko pamatā nosaka AS „Latvijas valsts meži” politika.

No mazajām ostām dinamiskākais pieaugums vērojams Rojai, stāsta Rojas ostas pārvaldnieks Jānis Megnis. Ir atjaunojies celulozes tirgus un pieauguši koksnes iepirkumi Skandināvijā. Turpmāk varētu kāpt arī kurināmās šķeldas eksporta apjomi saistībā ar pieaugošo interesi par atjaunojamiem energoresursiem. Savukārt zāģmateriālu eksports caur mazajām ostām nav pārāk populārs.

Mērsraga ostā šā gada pirmajos septiņos mēnešos lielāku pieaugumu uzrādīja apaļkoku kravu apgrozījums – par 13% (sastādot 148,2 tūkst. tonnu) un koksnes granulu kravu apgrozījums – par 19% (34,5 tūkst. tonnu). Savukārt pārkrauto šķeldas kravu apjoms samazinājās līdz 57,3 tūkst. tonnu (-9%). Tāpat šogad kopumā mazāk šķeldas pārkrauts Salacgrīvas ostā – 37 tūkst. tonnu (-21%)un Skultes ostā – 31,1 tūkst. tonnu (-37%).

 

Lasīt vairāk: “Dienas bizness” (15.08.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *