ASV mājokļu tirgus dēļ samazinās Kanādas zāģmateriālu ražotāju peļņa

Kanādas zāģmateriālu ražotāju otrā ceturkšņa finanšu rezultāti kārtējo reizi pierāda, cik šai biznesa jomā liela nozīme ir tendencēm ASV mājokļu  tirgū.  Samazinoties pieprasījumam pēc būvmateriāliem un straujā zāģmateriālu cenu krituma dēļ ASV tirgū, piemēram, kokrūpniecības uzņēmuma „Canfor”, kas ir lielākais skujkoku zāģmateriālu ražotājs Britu Kolumbijā, neto ienākumi otrajā ceturksnī samazinājās līdz 26,2 miljoniem ASV dolāru, kas ir par 40% mazāk nekā 2010.gada attiecīgajā laika periodā. Uzņēmuma ziņojumā vadība atzīst, ka vājos tirdzniecības rezultātus ASV nedaudz atsvēra ievērojami lielāki piegādes apjomi uz Āziju, tomēr ilgtspējīga zāģmateriālu tirgus atjaunošanās un cenu stabilizēšanās ir atkarīga no pozitīva pavērsiena ASV ekonomikā, un jo īpaši māju būvniecības sektorā. Arī kokrūpniecības uzņēmums „West Fraser Timber Co.” ziņojis par strauju peļņas kritumu – no 67 miljoniem dolāru 2010.gada otrajā ceturksnī līdz 10 miljoniem dolāru šogad.

Neskatoties uz pieaugošo pieprasījumu Ķīnas tirgū, ar zaudējumiem otro ceturksni noslēdzis arī Ziemeļamerikas vadošais integrētais koksnes produktu ražošanas uzņēmums „Tembec” – EBITDA jeb peļņa pirms procentiem, nodokļiem, nolietojuma un amortizācijas samazinājās par 53% (līdz 32 miljoniem dolāru), savukārt pārdošanas apjomi samazinājās par 17,8% (līdz 448 miljoniem dolāru).

Lai arī jūnija mēnesī kopējais uzsākto māju būvniecības apjoms ASV pieauga gandrīz par 15%, tas galvenokārt panākts uz daudzģimeņu māju uzsākto būvniecības projektu rēķina, kamēr privātmāju sektorā, kur tiek patērēts vislielākais zāģmateriālu apjoms, būvniecības apjomi samazinājās līdz viszemākajai atzīmei, kopš ASV uzsākta oficiālā māju būvniecības statistikas datu vākšana.

Saskaņā ar Kanādas provinces Britu Kolumbijas statistikas datiem, 2005.gadā, kad māju būvniecības apjomi ASV sasniedza savu visu laiku augstāko atzīmi, zāģmateriālu eksports no Britu Kolumbijas uz ASV sasniedza 28,7 miljonus kubikmetru. Savukārt 2009.gadā eksports saruka līdz 12 miljoniem kubikmetru, kas ir kritums par 58,2%. Tāpat par aptuveni 23% samazinājās arī vidējā zāģmateriālu eksporta cena.

2010.gadā kopumā uz ASV skujkoku zāģmateriāli no Britu Kolumbijas tika eksportēti 1,79 miljardu dolāru vērtībā (+16%); 2011.gada pirmajos piecos mēnešos – 4,5 miljoni kubikmetru (-17%) 661 miljona dolāru vērtībā (-19%), kas ir 42% no kopējās skujkoku zāģmateriālu eksporta vērtības. Tai pašā laikā uz Āziju no provinces šogad zāģmateriāli eksportēti 776 miljonus dolāru, kas ir aptuveni 50% no kopējās eksporta vērtības. Salīdzinājumam, attiecīgajā laika periodā gadu iepriekš uz ASV no Britu Kolumbijas tika eksportēti 58% zāģmateriālu, bet uz Āziju – tikai 38%.

 

Avots: www.vancouversun.com

www.tenjouland.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *