Igaunijā mežu īpašnieku iesaistīšanos kooperatīvos veicina valsts atbalsts

Igaunijas mežsaimnieki paziņojuši, ka viņi plāno līdz 2020. gadam iesaistīt mežsaimniecības kooperatīvos tik daudz meža īpašnieku, lai kopā apsaimniekotu pusi no visa privātajam sektoram piederošā meža – 500 000 ha. Šis mērķis ir reāls, jo šobrīd kooperatīvi Igaunijā apsaimnieko aptuveni ceturto daļu – 260 000 ha – privāto mežu.

Tas panākts, pateicoties valsts atbalstam, – meža īpašnieku reģionālās apvienības, kurās ir vairāk nekā 80 biedru, par katru biedru gadā saņem 96 eiro lielu maksājumu. Nākamgad valsts kooperatīviem piemaksās arī par katru pārdoto koksnes kubikmetru. Igaunijas meža īpašniekiem atšķirībā no Latvijas tiek apmaksāti izdevumi par īpašuma inventarizāciju, mežu atjaunošanu, atslēgas biotopu apsaimniekošanu un kultūras vērtību – pieminekļu – saglabāšanu mežā. Kopā maksājumi meža īpašniekiem no Meža attīstības fonda ik gadus veido gandrīz 3 miljonus eiro.

Kāpēc gan Igaunijā valsts tik ļoti rūpējas par saviem meža īpašniekiem? Igaunijas centrālā mežsaimniecības kooperatīva “Apvienotie meža īpašnieki” valdes priekšsēdētājs Jānuss Auns skaidro: “Pirmkārt, aprite mežsaimniecībā nodrošina darba vietas laukos, mums tas ir ļoti svarīgi. Otrkārt, realizējot caur kooperatīviem lielus apjomus, meža īpašnieks saņem par koksni vislabāko cenu un viņam nesāp galva ne par meža atjaunošanu, ne kopšanu. To var uzticēt kooperatīvam, zinot, ka darbs tiks padarīts kārtīgi un maksa būs samērīga. Atbalstot kooperatīvus, valsts atbalsta godīgu konkurenci meža nozarē. Tā kā pie mums meža īpašniekiem par ienākumiem no mežu apsaimniekošanas jāmaksā vairāk nekā 20% liels ienākuma nodoklis, pelēkā zona koksnes tirgū joprojām ir liela. Taču caur kooperatīviem koksne tiek pārdota legāli un visi nodokļi samaksāti.”

Centrālā kooperatīva “Apvienotie meža īpašnieki” paju turētāji ir meža īpašnieku reģionālās apvienības un reģionālais kooperatīvs. Par katru realizēto koksnes kubikmetru kooperatīvs patur 1,5 eiro, ko dala uz pusēm ar reģionālo apvienību un centrālo kooperatīvu. 2007.gadā kooperatīvos bija 2000 biedru, bet šogad to ir jau divas reizes vairāk. 2009.gadā kooperatīvi realizēja 50 000 m3 koksnes, bet šogad tie būšot jau 200 000 m3.

Igaunijas meža īpašnieki panākuši, ka daudzas administratīvās procedūras meža likumā ir vienkāršākas nekā pie mums. Piemēram, pirms saimnieciskās darbības veikšanas mežā skice nav jāzīmē – Igauņi vadās pēc digitālās kartes. Arī ciršanas apliecinājumu Igaunijā var saņemt elektroniski un tas notiek maksimāli divu nedēļu laikā. Arī tādu darbu kā cirsmas dastošana igauņi neatzīst. Vienīgais, kur esam izdevīgākā situācijā nekā mūsu kaimiņi, ir nodokļu apjoms no meža gūtajiem ienākumiem. Latvijas meža īpašniekiem ienākuma nodoklis reāli ir 5 – 7,5%, savukārt Igaunijā tie ir 22%.

 

 

Avots: laikraksts „Latvijas Avīze” (25.08.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *