Dabiski apmežojušos lauksaimniecības zemju efektīvas apsaimniekošanas nosacījumi

Aizstāvot promocijas darbu “Dabiski apmežojušos lauksaimniecības zemju efektīvas apsaimniekošanas nosacījumi”, 26.augustā par mežzinātņu doktoru kļuvis Andis Lazdiņš.

Anda Lazdiņa promocijas darba mērķis bija apzināt dabiski apmežojušās lauksaimniecības zemes un izstrādāt priekšnosacījumus to ekonomiski efektīvai apsaimniekošanai. Kā uzsver autors, šis ir pirmais šāda veida pētījums Latvijā.

Darbā noskaidrots, ka dabiski apmežojušos lauksaimniecības zemju platība valstī ir 298 tūkstošu hektāru. Visintensīvāk dabiskā apmežošanās notikusi valsts austrumu daļā, piemēram bijušajā Ludzas rajonā, kur apmežojušies 27,4% no 2008.gadā reģistrētās lauksaimniecības zemju platības. A.Lazdiņš atklājis, ka lielākajā daļā zemju šis process norisinājies pēdējo desmit gadu laikā, taču daudzās vietās audžu vecums nav noteikts, jo koki nav sasnieguši dimensijas, kad tos sāk uzmērīt.

“Vērtējot saimnieciskās darbības veikšanas iespējas, tika konstatēts, ka 81% dabiski apmežojušos lauksaimniecības zemju ekonomiski izdevīgākais risinājums ir esošā apauguma novākšana un jaunu meža kultūru ieaudzēšana. Savukārt 8% platību šādu zemju lietderīgi veikt esošo audžu papildināšanu, un tikai 11% ir izdevīgāk izkopt un saglabāt esošās audzes,” stāsta A.Lazdiņš.

Pētījumā izstrādāta arī dabiski apmežojušos lauksaimniecības zemju klasifikācijas sistēma un lēmuma par tajās veicamajām saimnieciskajām darbībām pieņemšanas modelis, kurā apvienota mežaudžu taksācijas datu un dažādu tehnisko risinājumu pielietošanas iespēju analīze. “Izveidotais modelis palīdz novērtēt mežaudžu esošo stāvokli un dažādu mežsaimniecisko darbību veikšanas izvēli, tajā skaitā ražošanas izmaksu novērtējumu. Tas pielietojams audzēs, kur koku augstums ir lielāks par diviem metriem,” norāda doktors.

Ar minēto promocijas darbu var iepazīties LLU Fundamentālajā bibliotēkā.

 

Avots:www.llu.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *