Izdos grāmatu par senajiem ziemeļbriežu medniekiem Latvijā

Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtā sagatavota vēstures doktores Ilgas Zagorskas monogrāfija par mūsu zemes vissenāko vēsturi, vēlā paleolīta laikmetu – “Senie ziemeļbriežu mednieki Latvijā”.

Tas ir ilgu gadu oriģinālu pētījumu rezultāts, pirmo reizi apkopojot un plašāk atspoguļojot mūsu vēstures vissenāko posmu, kad pēc ledāju atkāpšanās tagadējā Latvijas teritorijā ieceļoja pirmie cilvēki – ziemeļbriežu mednieki.

Svarīgākais šo mednieku ienākšanas ceļš bija Daugavas ieleja, kuras lejtece, sākot no Pārogres, Ogres, Ikšķiles un Salaspils, izveidojusies par senākās apdzīvotības galveno centru. Grāmatā raksturoti gan apkārtējā vide un dzīvnieku valsts, gan paši mednieki, viņu dzīvesvietas, atainotas saimnieciskās aktivitātes, senās sabiedrības ticējumi.

Latvijas senvēsture skatīta saistībā ar visas Ziemeļeiropas senāko apdzīvotību, uzsverot, ka mūsu atradumi ir ne tikai līdzvērtīgi, bet brīžam pat interesantāki, kā Rietumeiropā. Grāmatā izmantoti jaunākie pētījumi  datēšanas metodēs ar radioaktīvā oglekļa palīdzību, senākās apdzīvotības apstākļu modelēšanā.

Grāmatā atainota Daugavas lejteces novadu, tai skaitā Ikšķiles un Ogres, vissenākā vēsture. Šo materiālu var izmantot tūrisma taku izveidē, iekļaut grāmatās un bukletos, kas veltīti novadu vēsturei, izmantot arī muzeju ekspozīcijās un atsevišķu izstāžu veidošanā.

Grāmata uzrakstīta kā zinātniski populārs stāstījums, bagātīgi ilustrēta ar tušas zīmējumiem, melnbaltām un krāsainām fotogrāfijām. Pētījums domāts ne tikai speciālistiem un studentiem – vēsturniekiem, bet arī plašākam lasītāju lokam – visiem, kas interesējas par mūsu zemes senvēsturi.

 

Avots:www.latvijascentrs.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *