Pasaulē turpina pieaugt ‘zaļās’ elektroenerģijas ražošanas jaudas

Eiropā šobrīd darbojas aptuveni 1 000 ar biomasu darbināmas koģenerācijas stacijas, kas ir puse no visām šāda veida spēkstacijām pasaulē. Taču jau drīzumā situācija mainīsies un par pasaules līderiem šai sektorā izvirzīsies Āzijas valstis.

‘Zaļās’ enerģijas ražošanas apjomi turpina palielināties visā pasaulē. Kā prognozējuši Vācijas uzņēmumu „Ecoprog” un „Fraunhofer UMSICHT” pētnieki, līdz 2015.gadam elektroenerģijas ražošanas jaudas ar biomasu darbināmajās  spēkstacijās palielināsies par 8 000 MW. Četrdesmit pasaules valstīs šobrīd darbojas aptuveni 2 000 biomasas spēkstacijas ar kopējo jaudu 22,5 GW. Aptuveni 800 stacijās ar kopējo jaudu 8 700 MW gadā, enerģijas ražošana uzsākta pēdējo piecu gadu laikā. Līdz 2015.gadam visā pasaulē ekspluatācijā plānots laist vēl aptuveni 9 000 jaunas ar biomasu darbināmas spēkstacijas.

Bioenerģijas ražotņu būvniecību veicina daudzās valstīs speciāli izstrādātie ‘zaļās’ elektroenerģijas tarifi. Gandrīz visas šīs ražošanu stimulējošās shēmas finansē paši elektroenerģijas patērētāji, tādējādi šī politika ir neatkarīga no nacionālajiem budžetiem un finanšu krīzēm. Tāpat ‘zaļās’ elektroenerģijas konkurētspēju paaugstina fosilā kurināmā cenu pieaugums un ‘zaļo sertifikātu’ ieviešana.

Pateicoties lielajiem koksnes resursiem (īpaši Skandināvijas valstīs – Somijā un Zviedrijā), biomasa enerģijas ražošanā visvairāk tiek izmantota Eiropā. Vācijā daudzu mazapjoma biomasas spēkstaciju būvniecību veicinājusi intensīva subsidēšana. Ārpus Eiropas šāda veida spēkstacijas pamatā atrodas Brazīlijā, Ķīnā un Indijā. Savukārt ASV un Kanādā darbojas tikai dažas bioenerģijas ražotnes, tomēr tās ir ievērojami jaudīgākas nekā citviet pasaulē.

Pēc biomasas spēkstaciju skaita tuvāko piecu gadu laikā Āzija, sagaidāms, apsteigs Eiropu, taču pēc šai sektorā ieguldītajām investīcijām un saražotās enerģijas kopējā apjoma Eiropa saglabās savas līderpozīcijas, tā kā Ķīnā un Indijā spēkstacijas tiek būvētas galvenokārt tikai elektroenerģijas ražošanai, turpretī Eiropā no biomasas tiek ražots gan siltums, gan elektrība.

 

Avots: www.infobio.ru

http://www.ecoprog.com/unternehmen.php

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *