Koksnes un tās izstrādājumu cenu tendences pasaules tirgū otrajā ceturksnī

Globālais skujkoku zāģbaļķu cenu indekss (GSPI) 2011.gada otrajā ceturksnī sasniedzis jaunu visu laiku rekordu – 92,27 ASV dolāri par kubikmetru. Tas ir par 5,6% vairāk nekā šā gada pirmajā ceturksnī un gandrīz par 20% vairāk, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu. GSPI ir palielinājies katru ceturksni kopš 2009. gada pirmajiem mēnešiem, kad indekss bija 66,10 dolāri par kubikmetru. Šis gandrīz 40% pieaugums divu gadu laikā ir skaidrojams ne tikai ar zāģbaļķu cenu kāpumu, bet arī ar dolāra vērtības krišanos salīdzinājumā ar citu valstu vietējām valūtām.

Arī celulozes ražošanai paredzētās kokšķiedras cenas vairāk nekā divus gadus ir nepārtraukti kāpušas. Skujkoku šķiedru cenu indekss (SFPI) gada otrajā ceturksnī sasniedzis 109,52 dolārus par žāvētās produkcijas tonnu, kas ir par 3,7% vairāk nekā pirmajā ceturksnī un par 23% vairāk nekā pirms diviem gadiem. Vietējās valūtās skatoties, kokšķiedru cenas visvairāk kāpušas ASV ziemeļrietumos, Rietumkanādā, Krievijā un Somijā. Arī lapkoku kokšķiedru cenu indekss (HFPI) otrajā ceturksnī sasniedzis jaunu visu laiku rekordu – 116,44 dolārus par žāvētās produkcijas tonnu, kas ir par 5,5% vairāk nekā šā gada pirmajā ceturksnī un gandrīz par 27% vairāk nekā 2009. gada sākumā. Pēdējā laikā visvairāk lapkoku koksnes cenas pieaugušas Indonēzijā, Somijā, Krievijā un Brazīlijā.

Kas attiecas uz globālo celulozes tirgu, tas otrajā ceturksnī saglabājies pārsteidzoši spēcīgs, uzstādot rekordaugstas iepirkuma cenas. Eiropā un Ziemeļamerikā tās bijušas robežās no 1010 līdz 1040 dolāriem par tonnu, kamēr Ķīnā cenas bijušas starp 850-830 dolāriem par tonnu. Tāpat pasaulē saražotās celulozes apjoms šā gada pirmajos piecos mēnešos pieaudzis par 8%, salīdzinot ar 2010. gadu. Lielākais ražošanas apjoma kāpums novērots Latīņamerikā.

Zāģmateriālu eksports no Ziemeļvalstīm pavasarī samazinājās, un nedaudz kritās arī cenas, kas vidēji bijušas par 3-6% zemākas nekā pagājušā gada rudenī.

Vājā pieprasījuma dēļ vietējā tirgū, ASV saražotais zāģmateriālu apjoms gada pirmajā pusē samazinājies

par 13%. Līdz ar to joprojām grūti klājas arī zāģētavām Austrumkanādā. Pagaidām tās šogad darbojušās vien ar 55% jaudu. Tajā pašā laikā Ķīnas importa apjoms turpina uzstādīt jaunus rekordus. Šā gada pirmo piecu mēnešu laikā valstī ievesti par 72% vairāk skujkoku zāģmateriālu nekā pērn.

Savukārt koksnes biomasas cenas visos svarīgākajos patēriņa tirgos šā gada otrajā ceturksnī nedaudz pieaugušas. Salīdzinot ar gada sākumu, granulu cenas Eiropā gan palikušas nemainīgas vai nedaudz pazeminājušās, taču ilgtermiņā rādītāji joprojām ir augšupejoši un cenas atrodas tuvu rekorda līmenim.

 

Avots: žurnāls “Baltijas Koks” (Augusts, 2011)

www.pulp-paperworld.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *