Eiropas meža nozares attīstības perspektīvu izvērtējums un nākotnes scenāriji

Eiropieši saista lielas cerības ar saviem mežiem, kam jāatbilst arvien augstākām un bieži vien pretrunīgām vides, sociālajām un saimnieciskajām prasībām. Meža nozares stratēģijas noteicējiem jāraugās, lai vienlīdz lielu uzmanību pievērstu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai, vajadzībai piesaistīt un uzglabāt oglekli, tam, kā pielāgoties klimata pārmaiņām un uzturēt rekreācijas un atpūtas iespējas, vienlaikus nodrošinot koksni enerģētikai un izejmateriāliem.

II Eiropas meža nozares attīstības perspektīvu izvērtējums (The European Forest Sector Outlook Study II, EFSOS II), kas aptver visas 27 Eiropas Savienības valstis, kā arī Eiropas austrumus un dienvidaustrumus, sniedz priekšstatu par to, kādas sekas uz mežu nākotni radīs stratēģijas izvēle mūsdienās. „Stratēģijas noteicējiem ir jāizdara izvēle. Mēs ticam, ka šis pētījums palīdzēs viņiem izdarīt apzinātu izvēli, kas būs vislabvēlīgākā Eiropas mežu nākotnei,” prezentējot šo dokumentu, teica Paola Deda, UNECE/FAO (ANO Eiropas ekonomikas komisijas / Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas) Mežsaimniecības un koksnes nodaļas vadītāja.

Ja radikāli nemainīsies meža nozares politika vai stratēģija, meža produktu un no koksnes iegūtās enerģijas patēriņš nemitīgi pieaugs, un palielināsies arī koksnes piedāvājums, lai apmierinātu šo pieprasījumu. Domājams, ka turpinās palielināties mežu platība, kas līdz 2030. gadam pieaugs par 6 % jeb 12 miljoniem hektāru (šī platība ir nedaudz lielāka par Bulgārijas teritoriju). 2030. gadā pieprasījums pēc koksnes būs par 20 % lielāks nekā 2010. gadā, šo palielinājumu radīs galvenokārt enerģētikas nozare, bet mazākā mērā – koksnes izstrādājumu rūpniecības izaugsme. Lai apmierinātu šo pieprasījumu, būs jāpaplašinās visu elementu piedāvājumam, jo īpaši tas attiecas uz ciršanas atliekām.

 

Lasīt vairāk: www.lvm.lv

Pētījums: http://live.unece.org/forests/outlook/welcome.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *