Izvērtē koksnes polimēru kompozītu tirgus attīstības perspektīvas

Koksnes polimēru kompozītmateriāli jeb WPC (Wood-plastic composite) ir salīdzinoši jauna būvniecības materiālu grupa. Šo materiālu patēriņš un ražošanas apjomi pēdējo desmit gadu laikā strauji auguši, īpaši Ziemeļamerikā, kur vēl tikai 2003.gadā tika saražots ap 600 tūkst. tonnu (Eiropā – 20-30 tūkst. un Japānā – 30 tūks. tonnu), tāpēc jaunajam materiālam ir  labas nākotnes perspektīvas. No šī materiāla saražoto terases dēļu apjoms ASV šogad varētu sasniegt 6,2 miljardus dolāru. Ievērojama daļa no saražotās produkcijas tiek eksportēta uz Eiropu.

No 2007. līdz 2010.gadam vislielākais kāpums WPC materiālu ražošanā bija vērojams Ķīnā, kas kļuvusi par otru lielāko šo materiālu ražotājvalsti pasaulē (pēc ASV). Neskatoties uz ekonomiskās krīzes izraisītajām sekām, Eiropā kopējais saražotais WPC apjoms palielinājies jau līdz 200 tūkst. tonnu gadā. Lai arī pēc ražošanas un patēriņa apjomu Eiropas tirgus krietni atpaliek no ASV un Ķīnas, tā pieauguma tempi – kā minimums 25% gadā – ir ievērojami.

Krievijā uz šodienu, izmantojot WPC materiālus, dažāda veida produktus ražo aptuveni 30 uzņēmumi. Vēl lielāks ir to uzņēmumu skaits, kas intensīvi nodarbojas ar šī materiāla izmantošanas perspektīvu izvērtējumu dažādos sektoros un analizē tirgus potenciālu. Tāpēc starptautiskā konference, kas šā gada 19.septembrī Maskavā tika organizēta, lai vienkopus pulcētu gan jaunā tirgus pārstāvjus gūtās pieredzes apmaiņai, gan ieinteresētos ražotājus iepazīties ar jaunā tirgus iespējām, guvusi lielu atzinību, piesaistot gan polimērmateriālu ražotājus, gan kokapstrādātājus. Vienus piesaista iespēja samazināt gala produkta pašizmaksu, ražošanā izmantojot salīdzinoši lētāku pildvielu, bet citus – iespēja efektīvāk izmantot kokapstrādes atliekas.

Galvenais jautājums, kas saistīja vislielāko pasākuma dalībnieku interesi bija WPC tirgus attīstības perspektīvas Krievijā tuvāko pāris gadu laikā, kur tika minēti visdažādākie scenāriji. Izkristalizējās arī problēmas: patērētāji nav pietiekami informēti par šo jauno materiālu; ražotāji ir orientēti uz komerciālas produkcijas tirgu; ražotāji mēdz pārvērtēt valsts varas iespējas attiecībā uz inovatīvo tehnoloģiju attīstības virzības atbalstu; pieaugošais lētas produkcijas imports no Ķīnas, ar ko Krievijas ražotājiem ne vienmēr izdodas konkurēt; kā arī, nav atbilstošas normatīvās bāzes, metodikas un pētījumu.

Ar analogu mērķi tiek organizēts arī Vācijas WPC kongress, kas šogad Ķelnē notiks 13.-14.decembrī un, sagaidāms, piesaistīs krietni vairāk dalībnieku nekā pērn. Iepriekšējā – 3. Vācijas WPC kongresā 2009.gada 2. – 3.decembrī piedalījās 300 delegāti un 30 eksponenti no 26 pasaules valstīm.

Koksnes polimēru kompozītmateriālu sastāvā ietilpst termoplastisks polimērs vai vairāku polimēru maisījums, koksne un piedevu komplekss, kas uzlabo kompozīta un gala produkta īpašības. Būvniecībā materiāls kļūst arvien iecienītāks, jo ir: videi draudzīgs; ilgs ekspluatācijas laiks; izskatās kā koks; mitrumizturīgs, nodrošināts pret pūšanu un pelējumu; nav jākrāso, jāimpregnē; viegli uzstādāms un apkopjams, u.c.

Eiropā vadošie WPC ražotāji ir Vācija, Austrija, Beniluksa valstis un Skandināvija.

 

Avots:www.ssk-inform.ru

www.wpc-kongress.de

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *