Nākotne ir izstrādājumiem, kas ražoti ar milimetra simtdaļas precizitāti

Mēbeļu ražošanā perspektīva ir tiem uzņēmumiem, kuri spēs piedāvāt produkciju no cilvēkiem un dabai nekaitīgiem materiāliem, turklāt ražojot tos ar milimetra simtdaļas precizitāti, uzsver asociācijas „Latvijas Mēbeles” vadītājs Andris Plezers.

Tendences visā pasaulē liecina, ka patērētāji arvien vairāk tiek orientēti uz tā saucamo zaļo resursu izmantošanu, tātad – uz dabiskajiem materiāliem. Tāpēc nākotne ir tiem izstrādājumiem, kas ražoti tā, lai tie būtu draudzīgi cilvēkiem, dabai un apkārtējai videi. Šai tendencei ir starptautisks raksturs, un tas ir vērtējams ļoti pozitīvi – mūsu vietējie uzņēmēji, mēbeļnieki ir orientēti uz pašmāju koksnes izmantošanu, pārsvarā veidojot savus izstrādājumus no priedes un bērza, kas ir ļoti populārs materiāls. Savukārt, ja ražotājs dod priekšroku mākslīgajiem materiāliem, būs jāraugās, lai tie nekaitētu ne sabiedrībai, ne dabai.

Izvēloties, no kāda koka gatavot savus izstrādājumus, pirmām kārtām būs nepieciešamība noskaidrot, uz kuru reģionu tos ir paredzēts eksportēt. Bērza mēbeles būs vairāk pieprasītas ziemeļu un Eiropas vidējās daļas reģionos. Savukārt Francijas vidusdaļā, Grieķijā, Spānijā un Portugālē vairāk gribēs pirkt tumšāka materiāla produkciju. Mēbeles ir modes prece. Tā, protams, nemainās tik strauji kā tekstila izstrādājumiem, tomēr izmaiņas notiek pietiekami bieži, kam uzņēmēji var sekot līdzi, apmeklējot starptautiskās izstādes. Gaidāms, ka nākotnē lielāks pieprasījums būs pēc viesnīcu un biroju mēbelēm. Agrāk mēbeļu ražošana vairāk tika orientēta uz skaidu plātņu izmantošanu, savukārt šā brīža tendences liecina, ka gan birojiem, gan arī sabiedrisko iestāžu apmēbelēšanai arvien vairāk tiek pieprasīts dabīgais koks.

Jārēķinās, ka visu laiku nepārtraukti pasaulē attīstās mēbeļu ražošanas tehnoloģijas. Mēbeļu ražotājs nevarēs būt konkurētspējīgs, ja tam nebūs datorvadāmie darbgaldi, kas nodrošina ļoti augstu precizitāti. Turklāt šajā ziņā kokrūpniecībā un mēbeļu rūpniecībā precizitātes faktors jau sasniedzis tādu pašu līmeni kā mašīnbūvē, kur runa iet par precizitāti līdz milimetra simtdaļām. Latvijas gadījumā jau tagad iezīmējas tendence, ka lielākas perspektīvas ir tiem ražotājiem, kuri izvēlējušies investēt augsta līmeņa tehnoloģijās.

Ļoti svarīgs faktors mēbeļu rūpniecībā ir arī darbaspēka resursi. Šajā ziņā lielu uzmanību nāksies pievērst profesionāli tehniskajai izglītībai. Protams, arī augstākās izglītības kvalitātei būs arvien lielāka nozīme. Tāpat svarīgi būs, lai jaunie speciālisti varētu strādāt ne tikai ar vecajām iekārtām, bet arī ar pilnīgi jaunām tehnoloģijām.

 

Avots: žurnāls “Lietišķā Diena” (18.10.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *