Jaunā likuma redakcija meža īpašniekiem paredz lielāku brīvību un atbildību

Pēc ilgām diskusijām labojumi Meža likumā ir apstiprināti Saeimā. Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks jauno likuma redakciju raksturo kā kompromisu starp tiem ieteikumiem, kas paredzēja mežsaimniecību aprobežot daudz vairāk, un tiem, kas paredzēja lielāku brīvību un vienlaikus arī atbildību, pašiem meža īpašniekiem pieņemot lēmumus.

Viņš aicina meža īpašniekus likumu lasīt ļoti uzmanīgi tāpēc, ka atsevišķi labojumi spēkā stāsies tikai pēc pārejas noteikumos noteiktā laika, tostarp pat 2015.gadā.

Pozitīvi A. Muižnieks vērtē to, ka uz pusi samazināsies meža inventarizācijas izmaksas. Latvijā atšķirībā no Igaunijas, Lietuvas un atsevišķām Skandināvijas valstīm par meža inventarizāciju maksā pats meža īpašnieks. A. Muižnieks: “Agrāk inventarizācija bija jāveic vienu reizi desmit gados, bet patlaban tas jādara tikai reizi divdesmit gados. Ja pēdējā meža inventarizācija veikta pēc 2000. gada, tās derīguma termiņš automātiski pagarinās līdz 20 gadiem. Bet līdz 2000. gadam veiktās inventarizācijas paliek spēkā līdz to derīguma termiņa beigām.”

Mežu apsaimniekošanu atvieglos arī tas, ka gadījumos, kad, cērtot kailcirtes, netiek pārsniegta maksimāli atļautā platība, meža īpašniekam vairs nebūs jāgaida, kamēr agrāk izstrādātajā, blakusesošajā cirsmā atjaunotā mežaudze sasniedz noteiktu garumu vai vecumu. Ir atcelta prasība, lai visos gadījumos, kad mežā tiek veikta saimnieciskā darbība, tā tiktu akceptēta speciāla Valsts meža dienesta (VMD) izsniegta papīra formātā. Meža likuma labojumi nosaka arī to, ka ciršanas apliecinājums nav vajadzīgs, ja veic līdz 20 gadu vecu jaunaudžu kopšanu, kā arī tad, ja cērt tikai sausos un vēja gāztos kokus.

 

Lasīt vairāk: “Latvijas Avīze” (22.10.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *