Krievija ieviesīs neapstrādātās koksnes eksporta kvotu sistēmu

Krievijas iestāšanās Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) varētu pavērt ceļu baļķu piegādēm no Krievijas, tā kā izvedmuitas tarifu pazemināšana kokrūpniekiem bija viens no nosacījumiem, lai Krievija tiks uzņemta PTO. Komentējot šai virzienā panāktos rezultātus pārrunās, kas notika aizvadītās nedēļas otrajā pusē, Krievijas delegācijas vadītājs Maksims Medvekovs informējis, ka uzreiz pēc iestāšanās PTO, Krievija ieviesīs neapstrādātās koksnes eksporta kvotu sistēmu, kas paredz, ka noteikto kvotu ietvaros izvestajam apaļkoku apjomam tiks piemērota pazemināta izvedmuitas nodeva, savukārt virs kvotas eksportējamajai koksnei tiks piemērota ievērojami augstāka nodeva par līdzšinējo.

 

Ar nolūku ierobežot neapstrādātas koksnes eksportu un piesaistīt ārvalstu investorus būvēt koksnes tālākapstrādes rūpnīcas Krievijas teritorijā, kopš 2008.gada aprīļa nodevas likme no Krievijas izvedamajiem apaļkokiem tika paaugstināta līdz 25% no muitas vērtības, ko Krievijas Federācijas valdība pēc gada plānoja paaugstināt vēl vairāk – no 15 EUR/m3 līdz 50 EUR/m3, kas būtu 80% no muitas vērtības, taču krīzes radīto sarežģījumu dēļ šis lēmums uz laiku tika atlikts.

Līdz koksnes izvedmuitas nodevu ieviešanai 2006.gadā no Krievijas tika eksportēti aptuveni 50 milj.m3 koksnes; 2010.gadā – vairs tikai 21,1 milj.m3, kas ir kritums gandrīz par 60%. 2011.gada pirmajā pusgadā no Krievijas izvesti 10,3 milj.m3 neapstrādātās koksnes. Eksporta cenu vidējais līmenis salīdzinājumā ar aizvadītā gada attiecīgo periodu paaugstinājies par 11,2%, sastādot 96 USD/m3. Lielākie Krievijas apaļkoku importētāji joprojām ir Ķīna un Somija, uz kurieni piegādāti 91,6% no visa koksnes apjoma.

Latvijā no Krievijas 2006.gadā tika ievesti turpat 750,0 tūkst.m3 apaļkoku, kas veidoja 61,6% no visa valstī ievestā apaļkoku apjoma, liecina LR Zemkopības ministrijas Meža resursu departamenta statistikas dati.

 

Avots:www.vedomosti.ru

www.newsland.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *