Baltkrievijas mēbeļu eksports: potenciāls, problēmas un nākotnes iespējas

Mēbeļu rūpniecībai ir nozīmīga loma Baltkrievijas meža nozarē – tā ir viena no konkurētspējīgākajām jomām un tās īpatsvars veido 30 – 35% no kopējā nozares eksporta. No visa saražoto mēbeļu apjoma 2010.gadā no Baltkrievijas tika eksportēti 46,8%, savukārt vietējā tirgū realizēti 53,1% saražotās produkcijas. Jau šodien Baltkrievijas mēbeles tiek tirgotas 50 pasaules valstīs, tomēr pēc ekspertu teiktā, joprojām pastāv virkne problēmu, kas kavē mēbeļu rūpniecības tālāku attīstību. Kā viens no svarīgākajiem veicamajiem pasākumiem minēta esošo mēbeļu ražotņu modernizācija, augstražīgu iekārtu un tehnoloģiju ieviešana, izmaksu samazināšana uz importa materiālu rēķina un vienotas eksporta politikas izstrāde. Runājot par izejvielām, pirmie soļi ir sperti – jau šā gada nogalē ekspluatācijā plānots laist kokskaidu un laminēto plātņu ražošanas rūpnīcu Ivaceviči pilsētā. Jaunās rūpnīcas jauda ir 250 000 kubikmetru gadā. Analogu projektu realizācija plānota arī Vitebskā, Borisovā un citās Baltkrievijas pilsētās. Šo investīciju projektu īstenošanas rezultātā vietējā tirgus piedāvājums pilnībā aizstās importa izejmateriālus, paaugstinot Baltkrievijas mēbeļu ražotāju konkurētspēju eksporta tirgos. Pagaidām gan īsti nav izstrādāta vienotā mēbeļu eksporta stratēģija, paredzot virzīt nacionālo produkciju ar vienotu zīmolu „Baltkrievijas mēbeles”.

Pasaules tirgū pieprasījums pēc kvalitatīvām mēbelēm nepārtraukti pieaug, kas ir stimulējošs faktors tālākai nozares attīstībai. Ja 2000.gadā visās pasaules valstīs kopumā mēbeles tika saražotas aptuveni 200 miljardu dolāru vērtībā, tad 2010.gadā šis apjoms sasniedza 376 miljardus dolāru. Līdz globālās ekonomikas krīzei galvenais ražošanu stimulējošais faktors bija pieprasījums ASV un Kanādā, kā arī attīstītajās valstīs Eiropā – Vācijā, Lielbritānijā un Francijā, kas ir lielākie mēbeļu importētāji. Taču krīzes ietekmē mēbeļu tirdzniecības apjomi būtiski samazinājās. Pirmās tirgus atjaunošanās iezīmes parādījās jau 2010.gada sākumā. Mēbeļu tirdzniecības apjomu pieaugumā lielu lomu spēlē Ķīnas ražotāji – pēdējo 10 gadu laikā uz ārvalstīm piegādātais Ķīnā ražoto mēbeļu apjoms palielinājies 13 reizes. Vēl tikai 2006.gadā mēbeles no šīs valsts eksportētas 17 miljardu dolāru vērtībā, kas ir 61% no visa saražotā apjoma. Savukārt jau 2009.gadā Ķīnas mēbeļu eksports sasniedza 26 miljardus dolāru. Uz šodienu Ķīnā darbojas ap 50 000 mēbeļu fabrikas, nodarbinot aptuveni  5 miljonus cilvēku.

Otrs vadošais mēbeļu ražotājs un eksportētājs pasaules mērogā ir Vācija. Šīs valsts tirgus apjoms 2009.gadā sastādīja 18 miljardus eiro. Vācijā darbojas aptuveni 14 000 nelieli mēbeļu ražošanas uzņēmumi, kuros kopumā nodarbināti 88 000 cilvēku. Tāpat nozīmīgs ir mēbeļu importa apjoms – 4,5 miljardi eiro. Visvairāk Vācija mēbeles importē no Ķīnas, Polijas, Čehijas un Rumānijas.

No Baltkrievijas 2010.gadā mēbeles tika eksportētas gandrīz 315 miljonu dolāru vērtībā (par 18,4% vairāk nekā 2009.g.), t.sk. uz Krieviju – 229 miljonu dolāru vērtībā, uz Vāciju – gandrīz 20 miljonu, uz Franciju – 15 miljonu, un uz Poliju – 3,7 miljonu dolāru vērtībā. Neskatoties uz Krievijā saražoto mēbeļu apjomu, pieprasījums šai valstī ir krietni lielāks – 2010.gadā Krievija importējusi mēbeles vairāk nekā 1,96 miljardu dolāru vērtībā.

 

Avots:www.export.by

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *