Latvijas skujkoku zāģbaļķu reālais eksports ir par 47% mazāks, nekā uzrāda statistika

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, šā gada astoņos mēnešos no Latvijas eksportēti 304 000 m3 skujkoku zāģbaļķu, taču apaļkoku eksportētāju aptauja, kā arī eksporta darījumu analīze rāda, ka patiesais šī produkta eksports ir tikai 181 000 m3. Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF)  izpilddirektors Kristaps Klauss norāda, ka pie neatbilstošiem datiem nav vainīga CSP, jo šī iestāde tikai apkopo uzņēmēju atskaites, bet gan grēko paši uzņēmumi – to darbinieki, kuri atskaitēs norāda kļūdainu preces kodu.

Analizējot astoņu mēnešu datus par skujkoku zāģbaļķu eksportu, LKF tos vērtējusi ne tikai pēc darījumu cenas, kravu svara un apjoma attiecībām, bet arī loģiskajiem darījumiem. Vislielākā korekcija konstatēta zāģbaļķu eksportā uz Zviedriju, kur pēc CSP datiem eksportēti 150 000 m3. Reālais apjoms tiek lēsts vien 25 000 – 30 000 m3 apmērā. „Šāds secinājums izdarīts tāpēc, ka vairumam, atbilstoši kodamskujkoku zāģbaļķu norādītā cena ir identiska skujkoku papīrmalkai,” tā savu secinājumu pamato K.Klauss, piebilstot, ka arī aptaujājot eksportētājus, nācās secināt, ka preces koda atbilstībai īpaša vērība netiek pievērsta.

Lai arī atbilstoši statistikas datiem eksportēto skujkoku zāģbaļķu apjoms uz tādām valstīm kā Lielbritānija, Īrija, Nīderlande un Francija nav ļoti liels, baļķu eksportam uz šīm valstīm neesot loģiska biznesa skaidrojuma. „Vairākos darījumos pēc koda šo baļķu eksporta cena bija līdzvērtīga virpotu mietu, augstas kvalitātes taras materiālu vai nežāvētu skujkoku zāģmateriālu cenai,” pētījumā secināto rāda K.Klauss. Viņš gan nedomā, ka baļķu eksports atbilstoši dokumentiem varētu būt saistīts ar kādām naudas atmazgāšanas shēmām, skaidrojot, ka mūsu galvenajos tirgos nodokļus aprēķina no darījuma summas, nevis pārdotā produkta veida.

Cits stāsts ir par skujkoku zāģbaļķu eksportu uz Vāciju, kas no statistiski uzrādītajiem 5000 m3, pēc LKF pētījuma aplēsēm ir vismaz 20 000 m3 apmērā.  Šeit, visticamāk, bijusi kļūda pretējā virzienā – statistikā uzrāda papīrmalku, bet realitātē pārdod zāģbaļķus, skaidro K.Klauss. Savukārt par ticamu tiek atzīts zāģbaļķu eksports uz Igauniju – 117 000 m3. „Igaunijas pierobežā ir vairāki spēcīgi kokrūpnieki, un šis eksporta apjoms ir adekvāts gan pēc cenas, gan pēc loģikas.”

Uz Ķīnu šā gada astoņos mēnešos no Latvijas eksportēti 13 000 m3 skujkoku zāģbaļķu.

 

Avots: “Dienas bizness” (27.10.2011), “Nozare.lv”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *