“Latgran” atver 14,6 miljonus eiro vērtu kokskaidu granulu ražotni

Kokskaidu granulu ražošanas līderis Latvijā SIA “Latgran” oficiāli atvēris 14,6 miljonus eiro vērtu ražotni. Jaunuzbūvētā ražotne ir lielākā investīcija pēdējo 25 gadu laikā Krāslavas apkaimē. Ražotnes izveide tika uzsākta jau pērnruden, bet testa režīmā tā sāka strādāt 2011.gada vasarā. “Latgran” jau tagad ir lielākais kokskaidu granulu ražotājs Latvijā un jaunā ražotne tikai nostiprinās uzņēmuma pozīcijas šajā jomā. “Krāslavā ir trešā – aiz Jaunjelgavas un Krustpils – kokskaidu granulu ražotne, ko “Latgran” izveidojis Latvijā,” stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jarls Ragnars Valdens.

“Šobrīd uzņēmuma īpašnieku plānos gan nav jaunu kokskaidu granulu ražotņu izveides projektu Latvijā, taču tādi ir ārzemēs,” uz jautājumu par iespējām būvēt vēl kādu ražotni atbild Valdens. Viņš arī atzina, ka patlaban nav plānots līdzās kādai no esošajām kokskaidu granulu ražotnēm būvēt koģenerācijas staciju. “Tehniski to var izdarīt, taču ekonomiski bez Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējuma koģenerācijas stacijas izveide pašlaik nav pievilcīga investīcija īpašnieku skatījumā.” “Latgran” ražotnei atteikts Eiropas fondu līdzfinansējums, kamēr citus līdzīgus projektus Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra atzinusi par atbalstāmiem.

Jaunajā ražotnē saražotās kokskaidu granulas paredzēts eksportēt uz Skandināviju, Nīderlandi un Beļģiju. “Noieta tirgi nemainās, tikai spēsim eksportēt lielākus apjomus,” skaidro “Latgran” valdes loceklis Mārtiņš Zvejnieks. Pērn SIA “Latgran” divās ražotnēs saražoja 239 000 tonnu, šogad šis apjoms tiek lēsts ap 275 000 tonnu, savukārt 2012.gadā – jau 380 000 tonnu.

“Ražošanas un eksporta pieaugumā jauno – Krāslavas – ražotni varēs just tieši 2012.gadā,” uzsver Zvejnieks. Līdz ar jauno ražotni palielināsies kopējais koksnes patēriņš. Tiek lēsts, ka Krāslavas ražotnē tiks patērēts aptuveni viens miljons berkubikmetru skaidu, bet kopumā šis apjoms “Latgran” sasniegs 2,6 miljonus berkubikmetru. Tā kā ražotne izvietota līdzās dzelzceļa atzaram, tad ir iespējas granulu ražošanai nepieciešamās izejvielas importēt no Baltkrievijas.

Līdz ar “Latgran” ražotnes izveidi Krāslava iegūst 25 jaunas darba vietas, taču tās netiešā ietekme uz nodarbinātību varētu būt vēl lielāka, jo papildu darba vietas radīsies pakalpojumu jomā. Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks prognozē, ka “Latgran” nodarbinātības līmeni novadā palielinās aptuveni par 150 cilvēkiem, jo bez pašā ražotnē nodarbinātajiem 25 cilvēkiem ir nepieciešami arī transporta, mežizstrādes un cita veida pakalpojumu sniedzēji.

Līdz ar lielākiem ražošanas un eksporta apjomiem tiek plānots arī lielāks uzņēmuma neto apgrozījums. Pēc Zvejnieka aptuvenām aplēsēm, šogad tas būs ap 32 miljoniem eiro jeb 23 miljoniem latu.

 

Avots: “”Dienas bizness” (28.10.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *