Lietuvas valdība valsts rezerves mežus nolēmusi nākamajā vasarā pārdot izsolēs

Jau daudzus gadus pastāv plāns, ka Lietuvas valsts virsmežniecību uzraudzītos rezerves mežus – kopā 135 tūkstošus hektāru – varētu pārdot izsolē, bet saņemtos līdzekļus izlietot kompensācijām par īpašniekiem neatdoto zemi. Tuvākajā laikā šis projekts, kuram jau ir politiskais atbalsts, kā Vides ministrijas priekšlikums tiks izskatīts valdībā.

Priekšlikuma izstrādātāji apgalvo, ka izsolē paredzēts pārdot tikai tos rezerves mežus, uz kuriem bijušie īpašnieki nav vēlējušies atjaunot īpašuma tiesības.

Lietuvas lauksaimniecības ministrs Kazis Starkevičius žurnālam „Miškai” stāsta, ka sagatavošanas darbi rezerves mežu pārdošanai interneta izsolē jau notiek. „Ja būs valdības apstiprinājums, izsoļu sākums tiek plānots nākamā gada vidū. Nav ko vilcināties,” pārliecināts ministrs. Paredzams, ka izsoļu rīkošanu veiks Valsts zemes fonds, taču līdz tam vēl nepieciešams veikt pārdošanai paredzēto rezerves mežu kadastra mērījumus, reģistrēt to platības, izveidot izsoles veikšanas kārtību.

„Mēs tiecamies uz to, lai izsoles notiktu internetā, lai mazāk būtu tā saucamā cilvēciskā faktora,” skaidro Kazis Starkevičius. „Mūsu galvenais uzdevums ir, lai meži, uz kuriem nepretendē kādreizējie īpašnieki, varētu tikt piedāvāti iegādei jauniem saimniekiem, tādā veidā šo rezerves mežu potenciālu izmantojot, lai risinātu problēmas ar īpašumu denacionalizāciju.”

Plānots, ka, pārdodot rezerves mežu platības, neatdoto zemju īpašniekiem tiks izmaksātas ap 300 miljonu litu (60 miljoni latu) lielas kompensācijas. Tajā pašā laikā gan tiek lēsts, ka no izsolē pārdotajām rezerves mežu platībām tiks iegūta gandrīz trīsreiz lielāka summa nekā nepieciešams kompensāciju izmaksai.

Kā norāda meža nozares pārstāvji, visvairāk rezerves mežos būtu iespējams iegūt papīrmalku un enerģētisko koksni, kas galvenokārt ir eksporta sortimenti. Tiek plānots, ka, gatavojot izsoles, pārdošanai tiks noformēti pēc izmēriem lielākie mežu masīvi, bet cenu, pēc Lauksaimniecības ministrijas vadītāju sacītā, diktēs tirgus. „Ārzemnieki pēc pašlaik spēkā esošās kārtības šajās izsolēs piedalīties nevarēs. Mēs liksim uzsvaru uz to, lai izsolē prioritāte iegādāties mežu būtu piešķirta blakus esošo platību īpašniekam. Jāiet konsolidācijas ceļš,” norāda ministrs.

Par rezerves mežu kvalitāti domas gan dalās. Vairāku virsmežniecību vadītāji nebūt nav optimistiski saistībā ar potenciālo koksnes ieguvumu un pauž šaubas, vai šos mežus vispār kāds gribēs pirkt.

 

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Novembris 2011 (Raksta autors: Ilma Kilevičienė)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *