Pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem Spānijas tirgū turpina samazināties

Šā gada novembra otrajā pusē Spānijas zāģmateriālu tirgū pieprasījums krities straujāk nekā citkārt šajā laika periodā, liekot Skandināvijas skujkoku zāģmateriālu piegādātājiem pazemināt cenas vēl vairāk.

Pieprasījums samazinājies gan sezonālā faktora, gan zemās māju būvniecības aktivitātes dēļ. Pircēju veiktie pasūtījumi ir nelieli – tūlītējam patēriņam, un ilgtermiņa piegādes līgumi praktiski vairs netiek slēgti. Par zāģmateriālu piegādi 2012.gada janvārī ar Spānijas klientiem līdz decembra sākumam vēl netika noslēgts neviens līgums. Pat Spānijas ziemeļu daļā, kur iepriekšējos gados tirdzniecības apstākļi vienmēr bija labvēlīgāki nekā valsts dienvidos, šogad pieprasījums pēc zāģmateriāliem samazinājies tikpat krasi. Tostarp pieprasījums pēc zemākas kvalitātes egles un priedes zāģmateriāliem praktiski saglabājies nemainīgi zemā līmenī, savukārt pēc augstākas kvalitātes zāģmateriāliem, kas iepirkti pamatā ēvelēto kokmateriālu ražošanai, pieprasījums samazinājies būtiskāk nekā citkārt.

Piedāvājums Spānijas zāģmateriālu tirgū šobrīd ir pietiekams, lai segtu zemo pieprasījumu, tāpēc nākamo pāris nedēļu laikā, piegādes apjomi no Skandināvijas turpinās samazināsies. Tas sagaidāms arī tāpēc, ka Zviedrijas un Somijas zāģmateriālu ražotāji, samazinoties pārdošanas apjomiem, tupina samazināt izlaides apjomus.

Visu sortimentu (izņemot priedes zāģmateriālu) cenas kopš oktobra sākuma Spānijas tirgū pazeminājās par 5 – 10 EUR/m3, turpretī augstas kvalitātes priedes zāģmateriālu cenas Vidusjūras ostā sasniedza 275 – 280 EUR/m3. Zemas kvalitātes priedes zāģmateriālu cenas pazeminājās līdz 230 – 200 EUR/m3. Egles zāģmateriālu cenas novembra otrajā pusē variēja diapazonā 195 – 225 EUR/m3. Tirgus dalībnieki prognozē, ka šādas cenas Spānijā saglabāsies arī nākamā gada pirmajā ceturksnī, bet otrajā ceturksnī gaidāms cenu pieaugums. Vai šīs optimistiskās prognozes piepildīsies, būs atkarīgs no tā, cik veiksmīgi ražotāji spēs pielāgot piedāvājumu zemajam tirgus pieprasījumam.

 

Avots: “EUWID Wood Products and panels” (07.12.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *