Čīles dienvidos turpinās plaši mežu ugunsgrēki, ko veicina karstums un vējš

Tikai pirmdien ugunsdzēsējiem izdevās apvaldīt liesmas, kas pēdējo sešu dienu laikā Patagonijas līdzenumā bija izplatījušās 13 000 hektāru lielā platībā. Jaunie mežu ugunsgrēki, kas izcēlušies Biobio reģionā aptuveni 500 kilometrus uz dienvidiem no Santjago, uz 4.janvāri izplatījušies jau aptuveni 24 800 hektāru platībā.

Čīles nacionālo parku „Torres del Paine”, kas izdedzis 14 500 hektāru platībā, UNESCO 1978.gadā atzina par biosfēras rezervātu, ko ik gadu apmeklē ap 150 000 tūristu. Ugunsgrēks izcēlies 27.decembrī netālu no Greja ezera, kura apkārtne ir ļoti kalnaina. Sarežģītais reljefs un stiprais vējš bija galvenie apgrūtinājumi ugunsgrēka ierobežošanā. Kopējā uguns skartā mežu platība Čīles dienvidos uz 4.janvāri ir aptuveni 45 000 hektāru.

Par postošā ugunsgrēka izraisīšanu nacionālajā parkā aizdomās tiek turēts kāds 23 gadus vecs tūrists no Izraēlas, kurš esot gribējis šādā veidā atbrīvoties no paša radītiem atkritumiem. Ja apsūdzētais tiks atzīts par vainīgu, viņam draud 60 dienas cietumā par paviršu apiešanos ar uguni un naudas sods no 80 līdz 300 ASV dolāriem.

Ugunsgrēkā janvāra sākumā pilnībā nodegusi arī Čīles uzņēmuma „Arauko” lielākā saplākšņu rūpnīca. Ziņots, ka uguns skārusi arī rūpnīcas teritorijā esošās baļķu krautnes un turpat ierīkotās priežu plantācijas, taču celulozes rūpnīcu, zāģētavu un ar biomasu darbināmo spēkstaciju, kas arī atrodas Nueva Aldea pilsētā, uguns nav skārusi. Uzņēmumam radītie zaudējumi ir ievērojami – Nueva Aldea rūpnīcā tika nodarbināti 1 350 strādnieki, tajā sākotnēji investēti ap 110 miljoni ASV dolāru un ik gadu rūpnīcā tika saražoti ap 450 000 kubikmetru saplākšņa.

Čīles ierasti lietainajā dienvidu reģionā šobrīd valda liels karstums un sausums, apgrūtinot esošo ugunsgrēku likvidāciju un paaugstinot jaunu ugunsgrēku izcelšanās risku. Pirmajā janvāra dienā vien dažādos valsts apvidos izcēlušies 48 atsevišķi ugunsgrēki. Lai dabiskā vide atjaunotos pēc postošā ugunsgrēka, būs nepieciešami 30 līdz 50 gadi, uzskata Čīles dabas aizsardzības institūcijas. Ap 240 000 hektāru lielajā dabas parkā dzīvo daudzas apdraudētas dzīvnieku sugas, piemēram, lieli kondori, guanako lamas un īpaši apdraudētās Andu kalnu stirnas.

 

Avots:www.newsfeedresearcher.com

www.france24.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *