Francijā nolemts ar nākamo vasaru atļaut Kanādas zosu medības

Lai cīnītos pret Kanādas zosu invāziju, Francija nolēmusi sākot ar nākamo vasaru atļaut šīs sugas putnu medības. Lēmums par medību atļaušanu tiks pārskatīts 2015. gadā.

Kanādas zosis Eiropā tika ieviestas 17.gadsimtā un kopš tā laika izplatījušās visā kontinentā. Francijā no dažiem simtiem pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā tagad zosu skaits sasniedzis jau tūkstošus.

Ekologi norāda, ka Kanādas zosu mēsli piesārņo ūdens tilpnes un zosis atstāj negatīvu ietekmi uz vietējo ūdensputnu ligzdošanas vietām.

Kanādas zosi par nevēlamu putnu uzskata arī citas valstis. Martā Jaunzēlandes valdība mainīja Kanādas zoss aizsardzības statusu, atļaujot vietējiem fermeriem, parku īpašniekiem un aviācijas nozares amatpersonām atbrīvoties no šiem putniem. Kanādas zosis tiek uzskatītas par bīstamām arī gaisa satiksmes drošībai. Pagājušajā gadā lidsabiedrības “US Airways” lidmašīna sadūrās ar lidojošu zosu baru un veica avārijas piezemēšanos Hudzonas upē. Pēc šī notikuma ASV amatpersonas deva rīkojumu izkaut teju 1700 šīs sugas putnu Ņujorkas lidostu apkārtnē.

Kanādas zosis ir izplatīta suga gandrīz visā Ziemeļamerikā, introducēta Lielbritānijā un ziemeļrietumu Eiropā (galvenokārt pasuga canadensis) un Jaunzēlandē (pārsvarā pasuga maxima). Dabiskās populācijas ziemo ASV dienvidu štatos un gar Ziemeļamerikas piekrasti; introducētās – pārsvarā nometnieki. Pavisam ir septiņas Kanādas zosu pasugas. Latvijā līdz šīm novērota vienīgi Branta canadensis canadensis.

Pirmo reizi Latvijā konstatēta 1982. gada 17. janvārī, kad divi Somijā gredzenoti īpatņi atrasti Vidzemes jūrmalā. Turpmākajos gados suga novērota samērā reti, tomēr novērojumu skaits gadu gaitā visu laiku pamazām ir pieaudzis. Visbiežāk novērota pavasara migrācijas laikā aprīlī – maijā. Dažos gados ieceļošanai mēdz būt invāzijas raksturs, piemēram, 2005. gada pavasarī reģistrēti 16 novērojumi (49 īpatņi). Savukārt 2008. gada marta otrajā pusē novērota lielāku baru ieceļošana – 5 baros kopā 107 īpatņi.

Latvijā Kanādas zosu medību sezona ilgst no 15.septembra līdz 30.novembrim.

 

Avots:www.kasjauns.lv

www.ornitofaunistika.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *