Baltijas valstīs gada nogalē pieaugusi konkurence par skujkoku zāģbaļķiem

Skujkoku zāģbaļķu piedāvājums Baltijas valstīs, pēc tirgus dalībnieku teiktā, nav pietiekams, kādēļ kokzāģētavām kopš novembra nācies samazināt zāģmateriālu ražošanas apjomus. Tāpat zāģmateriālu ražotāji decembrī ziņojuši, ka vairāk nekā ierasts palielinājies mazāka caurmēra apaļkoku piedāvājums.

Decembrī laikapstākļu dēļ ziemas cirsmu izstrādes uzsākšana bija apgrūtināta, tāpēc uzņēmumiem būs jānogaida. Ja tirgū pieejamais piedāvājums būs pietiekams, koksnes pārstrādes apjomi tiks palielināti. Šo apstākļu dēļ konkurence apaļkoku tirgū šogad turpināsies vai pat saasināsies. Piemēram, Latvijā konkurences saasināšanās iemesls starp koksnes iepircējiem būs mazāki ciršanas apjomi valsts mežos – turpmāko divu gadu laikā valsts apsaimniekotajos mežos izstrādājamās koksnes apjoms tiks samazināts par aptuveni 30%. Sagatavoto skujkoku zāģbaļķu apjoms no līdzšinējiem 3,4 milj.m3 tiks samazināts līdz 2,7 milj.m3, savukārt lapu koku baļķu izstrādi plānots samazināt no 700,0 tūkst.m3 līdz 300,0 tūkst.m3. Samazinājums galvenajā cirtē būs arī iegūtās tehnoloģiskās koksnes un papīrmalkas apjomiem, kas, paredzams, divu gadu laikā samazināsies no 2,7 milj.m3 līdz ~1,6 milj.m3, savukārt izstrādātās malkas apjoms salīdzinājumā ar 2011.gadā izstrādāto apjomu, samazināsies par 33,3% sastādot ~400,0 tūkst.m3. Tai pašā laikā privāto mežu īpašnieku aktivitāti šobrīd lielākoties nosaka pieprasījums pēc industriālās koksnes un šo sortimentu iepirkuma cenas. Igaunijas un Lietuvas valsts mežu apsaimniekotāji ciršanas apjomus plāno saglabāt aizvadītā gada līmenī.

Ņemot vērā lielo pieprasījumu, tirgus dalībnieki šogad prognozē tālāku apaļkoku cenu paaugstināšanos. Ar Latvijas valsts mežu apsaimniekotāju slēgtajos līgumos par apaļkoku piegādi pirmajā pusgadā, skujkoku zāģbaļķu piegādes vidējā cena sasniegusi aptuveni 58 EUR/m3. Privātajā mežu sektorā izstrādāto apaļkoku vidējā cena slēgtajos līgumos par piegādi pirmajā pusgadā ir par aptuveni 4 EUR/m3 augstāka, par ko mežu īpašnieki un koksnes pircēji  jau vienojušies. Spot tirgū apaļo kokmateriālu cenas decembrī sasniedza pat 70 EUR/m3.

Igaunijā skujkoku zāģbaļķu piegādes vidējā cena ir 65 EUR/m3. Līdzīgas attiecīgo sortimentu piegādes cenas decembrī bija vērojamas arī Lietuvā.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (21.12.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *