Somijas kokrūpnieki no privātā mežu sektora iepērk par 25% mazāk koksnes

Somijas Kokrūpniecības federācijā (FFIF) ietilpstošie uzņēmumi no privātā mežu sektora 2011.gadā  iepirka 25,3 miljonus kubikmetru koksnes, kas ir gandrīz par ceturtdaļu mazāk nekā 2010.gadā, kad aktīvāka koksnes tirdzniecība bija saistīta ar meža izstrādi vasaras vētrās cietušajās mežaudzēs. Savukārt kopējais mežrūpnieku iepirktais koksnes apjoms no privātā mežu sektora aizvadītajā gadā sastādīja aptuveni 34 miljonus kubikmetru.

Gada pirmajā ceturksnī koksnes pārdošanas apjomi samazinājās, taču jau otrajā ceturksnī apjomi pieauga, vasaras beigās sasniedzot gada maksimālo līmeni. Otrajā pusgadā Somijā bija vērojama pakāpeniska koksnes pārdošanas aktivitātes samazināšanās. Salīdzinājumā ar 2010.gada attiecīgo laika periodu zāģbaļķu un papīrmalkas pārdošanas apjomi samazinājās par attiecīgi 26% līdz 10,3 miljoniem kubikmetru un par 22% līdz 14,1 miljonam kubikmetru. Spēcīgās vētras, kas Somijā plosījās uzreiz pēc Ziemassvētkiem, radot plašus mežu postījumus, koksnes pārdošanas apjomus decembra mēnesī neietekmēja. Koksnes pārdošanas apjomu samazināšanos lielā mērā ietekmēja lietainais rudens, apgrūtinot gan mežizstrādi, gan apaļkoku izvešanu. Savukārt neierasti siltie laikapstākļi samazinājuši ziemas cirsmu izstrādes periodu par 1 – 2 mēnešiem.

Pretēji pārdošanas apjomiem, augošu koku cenas 2011.gadā Somijā paaugstinājās un kopējie mežu īpašnieku gūtie ienākumi no augoša meža pārdošanas industrijai sasniedza aptuveni 1 miljardu eiro. Skujkoku zāģbaļķu cenas paaugstinājās par vidēji 3%, bērza zāģbaļķu cenas – par 8%, priedes papīrmalkas – par 4% un egles un bērza papīrmalkas cenas – par 2%.

Decembrī priedes zāģbaļķu vidējā pārdošanas cena sasniedza 53 EUR/m3, egles zāģbaļķu cena – 54 EUR/m3 un bērza zāģbaļķu cena – 41 EUR/m3, kamēr priedes un bērza papīrmalkas vidējā cena bija 15 EUR/m3 un egles papīrmalkas cena – 18 EUR/m3.

 

Avots:www.forestindustries.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *