Krievijas mežsaimniecībai 2012.gads kļūs par nozīmīgu pārmaiņu laiku

Pārmaiņas būs saistītas gan ar vispārējām pārmaiņām pasaulē un valstī notiekošo, kas neizbēgami ietekmēs arī Krievijas meža nozari, gan ar reformām un jaunievedumiem konkrēti nozarē. Ja līdzšinējā situācija nemainīsies, federālā līmenī mežu pārvaldes sistēmas attīstībā galvenā tendence būs progresējošs profesionālisma un rīcībspējas zudums, kā rezultātā mežu pārvaldes sistēmas nepilnības kļūs vēl acīmredzamākas. Situācija saasināsies pēc Krievijas prezidenta vēlēšanām martā. Attiecīgo ministriju un nodaļu vadības administratīvie pārkārtojumi turpināsies vismaz līdz jūnijam – līdz noformēsies jauns valdības sastāvs, kas kļūs par ietekmējošo faktoru ar mežu pārvaldi saistīto valsts varas iestāžu papildus rīcībspējas samazinājumam.

Nozīmīgākā šobrīd topošā reforma mežu sektorā, kuras ieviešana plānota šā gada pirmajā pusgadā, ir tālāka varas decentralizācija un lielāku pilnvaru nodošana Krievijas Federācijas subjektiem. Saskaņā ar 2011. gada 30. novembrī pieņemto likumu par valsts budžetu 2012. gadam un plānotajam periodam 2013. un 2014. gados, mežsaimniecībai krietni samazināts arī valsts finansējums – salīdzinājumā ar 2011.gadu – par aptuveni ceturtdaļu. Lielākais budžeta finansējuma samazinājums saistīts ar atteikšanos no mežsaimniecības tehnikumu finansēšanas, jaunas ugunsdzēsības tehnikas iepirkumiem, meža selekcijas un sēklkopības centru būvniecības un subsīdijām.

Par vienu no nozīmīgākajiem notikumiem mežu sektorā šogad kļūs Krievijas pievienošanās Pasaules tirdzniecības organizācijai (PTO). Viens no pievienošanās noteikumiem bija Krievijas un ES divpusējās vienošanās noslēgšana, kas aptver plašu dažādu jautājumu loku, tai skaitā, arī jautājumu par neapstrādāto apaļkoku eksportu no Krievijas. Pagaidām gan nav skaidrs, kāda konkrēti būs jaunā apaļkoku eksporta kārtība, bet ir skaidrs, ka pat ilgstošā perspektīvā tālāka koksnes izvedmuitas nodokļu paaugstināšana vairs nav gaidāma, tiks ieviestas eksporta kvotas un eksporta licences noteiktiem apaļo kokmateriālu sortimentiem, un šo kvotu robežās izvedmuitas nodokļu likmes tiks būtiski pazeminātas. Teorētiski jaunajai kārtībai jābūt ieviestai ne vēlāk par 2012.gada jūliju. Uz situāciju Krievijas Āzijas daļā šī jaunā kārtība būtiskas izmaiņas neradīs, savukārt Krievijas Eiropas daļā atkal sagaidāms apaļkoku eksporta pieaugums. Turklāt jaunizstrādātie Eiropas tiesību akti, kas paredz nepieļaut nelikumīgas izcelsmes apaļkoksnes apgrozījumu Eiropas Savienības tirgū, pilnībā stāsies spēkā tikai 2013.gadā.

Sociāli nozīmīgākās negatīvās tendences saistībā ar mežiem un mežsaimniecību Krievijā šogad būs mežu ugunsgrēki, koksnes kaitēkļu masveida savairošanās un mežu izzāģēšana blīvi apdzīvotākajos Krievijas rajonos.

 

Lasīt vairāk:www.lesomat.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *