Dienas Bizness: Kompetenču centru veiktie pētījumi var palikt bez Eiropas miljoniem

Valsts, paralizējot kompetenču centru (KC) darbību, iesaistītajiem uzņēmējiem rada neizpratni par 55 miljonus latu vērto pētījumu likteni, vēsta “Dienas Bizness”. Jau ziņots, ka LIAA ir apturējusi KC aktivitātes ieviešanu līdz atbilstošu MK grozījumu izdarīšanai. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz FM konstatētajiem riskiem ES struktūrfondu naudas apgūšanā. Šobrīd gan nav īsti skaidrs, kādas būs pārmaiņas un kā tās ietekmēs pētījumus, kuru īstenošana KC jau ir sākta.

“Nevar runāt par kādu darbības apturēšanu, jo Meža nozares kompetences centrā (MNKC) no deviņiem apstiprinātajiem projektiem ir sākušies septiņi, un tajos turpinās darbs noslēgto saistību ietvaros,” uzsver MNKC direktors Valdis Egle. Viņš noraida pārmetumus par kādu līdzekļu neefektīvu izmantošanu, vēl jo vairāk, ja MNKC administrācijas izmaksas tiek segtas no uzņēmēju – pētījumos ieinteresēto maksājumiem, nevis no valsts budžeta vai ES struktūrfondu naudas. V.Egle arī atgādina, ka nozare vairakkārt lūgusi izdarīt izmaiņas pašreizējos nosacījumos, kas palielina paša pētījuma iniciētāja gūto labumu no konkrētā pētījuma. Runa ir par grozījumiem MK noteikumos attiecībā uz nosacījumiem un iespējām pašiem pētījumos iesaistītajiem uzņēmumiem gūt labumu, vienlaikus samazinot atbalsta intensitāti no 70% līdz līmenim, kādā tiek līdzfinansēti līdzīgi uzņēmumu projekti citās aktivitātēs (līdz 50%). Tas pašam uzņēmējam, kurš ieinteresēts pētījumā un daļēji to finansē, dotu izvēles iespējas – gūt labumu sev, bet ar samazinātu atbalstu – līdz 50%, vai ar atbalstu 70% apmērā, taču pētījuma labumu var izmantot ikviens interesents. Atzīts, ka vairāku projektu īstenotāji ieinteresēti šādā izvēlē, jo ir gatavi gādāt lielāku līdzfinansējumu.

Kompetences centru programma ir viena no nedaudzajām Eiropas Savienības struktūrfondu programmām, kurā tiešām varam runāt par investīcijām inovācijās, Latvijas spēcīgāko un konkurētspējīgāko uzņēmumu un zinātnes institūtu sadarbībā, lai Latvijā radītu un ražotu jaunus produktus un pakalpojumus. Kopējais ES finansējuma apmērs KC aktivitātē ir 37,37 miljoni latu, kas paredzēti KC finansēšanai no 2011. līdz 2015. gadam, kopskaitā vismaz 124 zināšanu ietilpīgu pētījumu veikšanai.

Lai novērstu riskus un bažas par ES struktūrfondu līdzekļu izlietojumu KC atbalsta programmā, izstrādāti noteikumu grozījumi, kas tiek saskaņoti ar ES fondu vadošo iestādi – FM, lai pēc 2 nedēļām iesniegtu tos izskatīšanai MK. Ekonomikas ministrijas piedāvātie grozījumi paredz pārbaudes veikt arī uz vietas pie kompetenču centru dalībniekiem (īpašniekiem), kas nodrošinās procesa caurskatāmību. Tāpat rosināts noteikt speciālas prasības veiktajiem iepirkumiem – paredzēts, ka KC iepirkums būs jāsludina vismaz 15 dienām, nodrošinot pietiekamu publicitāti. Ja pieteiksies tikai viens piegādātājs, būs obligāti jāpārbauda piedāvātās cenas pamatotība.

 

Avots: “Dienas Bizness” (17.01.2012)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *