Latvijas koka māju ražotājiem sīva konkurence arī ārējos tirgos

Latvijā dažāda tipa koka māju ražošanā specializējušies vairāki desmiti uzņēmumu, no kuriem lielākā daļa apgādā ar koka mājām Eiropas un Skandināvijas valstis. No Latvijā saražotajām koka mājām eksportēti tiek vidēji 90%. Vietējā tirgū pieprasījuma praktiski nav, tāpēc eksports ir teju vienīgā šīs nozares izdzīvošanas iespēja. Tai pašā laikā arī ārējos tirgos ražotājiem jārēķinās ar sīvu konkurenci. Īpaši aktīvi Rietumeiropā un Skandināvijā ir poļi, rumāņi, arī kaimiņi lietuvieši un igauņi, kuru kopējie koka māju eksporta apjomi ievērojami pārsniedz Latvijas apjomus. Viena no Latvijas koka māju ražotāju „mekām” ir Norvēģija. Šis tirgus tiek vērtēts kā komfortabls, ar lielu pieprasījumu, pārredzamu samaksas sistēmu un saprotamiem kvalitātes kritērijiem.

SIA „Eco House International” paneļu, frēzbaļķu mājas un līmētās konstrukcijas ražo kopš 2009.gada. Jau no paša sākuma uzņēmums paredzējis strādāt tikai ārzemju tirgos. 2011.gadā apgrozījums sasniedza 1,7 miljonus latu. „Apgrozījumu katru gadu esam divkāršojuši, un šogad plānojam līdzīgu pieaugumu. Arī peļņas rādītāji ir pietiekami labi,” norāda uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Normunds Sondors. Pērn uzņēmums eksportēja 38 mājas, šogad paredzēts izgatavot un eksportēt ap 70 māju. Uzņēmuma eksporta tirgi ir Norvēģija, Francija, Zviedrija, Šveice u.c. Savukārt Austrumu tirgū, piemēram, Krievijā Latvijas koka māju ražotāji tikpat kā nestrādā – lielākā problēma ir muitas noteikumi, kas pārlieku sadārdzina Latvijas preci. Turklāt Krievijā pašā šobrīd attīstās koka māju ražošana.

Gandrīz 100% eksportam strādā arī kokapstrādes uzņēmuma SIA „BIKO-LAT” koka paneļu māju departaments. Kopš šīs struktūrvienības izveidošanas 2005.gada realizēti jau vairāki simti projektu. Uzņēmuma lielākie eksporta tirgi ir Beļģija (60%), Islande un Norvēģija. Tā kā pēdējā laikā Norvēģijā uzņēmums piedzīvo apjomu kritumu, saasinoties konkurencei ar Dānijas un Zviedrijas kompānijām, kas ir konkurētspējīgākas, šogad „BIKO-LAT” startē arī Lielbritānijā. Atrasts sadarbības partneris arī Francijā. Uz Latvijas tirgu uzņēmums pagaidām neorientējas, jo nav pieprasījuma. Vietējā tirgū tiek saskatīta iespēja ražot tikai zema enerģijas patēriņa un pasīvās mājas, tāpēc izstrādāts zīmols BIKO Passive Frame. Uzņēmuma piedāvātais risinājums ir industriāli ražotas pasīvās mājas par visiem pieejamu cenu.

Līmēto guļbūvju ražotājs SIA „Dores fabrika” 2011.gadā savu produkciju eksportēja uz deviņām valstīm. Tai pašā laikā liels apgrozījuma īpatsvars – apmēram 30% – uzņēmumam ir vietējā tirgū, atklāj uzņēmuma direktors Juris Dzenis. Pagājušajā gadā uzņēmums izgatavoja 30 mājas, no tām 10 – vietējam tirgum. Lielākie „Dores fabrikas” eksporta tirgi ir Lielbritānija, Francija, Vācija, arī Lietuva un Igaunija. Atšķirībā no vairuma citu koka māju ražotāju, uzņēmums nestrādā Norvēģijā, kur klienti izvēlas tradicionālo guļbūvi – ar rokām tēstus baļķus. Šogad uzņēmums plāno izgatavot jau 55 mājas. Lielāko apjomu pieaugumu plānots ne tik daudz Eiropas, cik citu reģionu tirgos – ir iestrādes Armēnijā un Azerbaidžānā, tāpat uzņēmums raugās arī Slovēnijas, Spānijas un pat Ķīnas virzienā.

 

Lasīt vairāk: “Dienas Bizness” (25.01.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *