Seminārā runā par jaunākajiem risinājumiem meža resursu novērtēšanā

Ceturtdien, 26.janvārī, LLU Meža fakultātē notika seminārs “Meža resursu novērtēšana, uzskaite un plānošana, inovatīvi risinājumi”. Semināru organizēja LLU Meža fakultāte un starptautisks mērniecības, plānošanas, konsultāciju un ģeogrāfiskās informācijas sistēmu izstrādes un datu iegūšanas uzņēmums “Metrum”.

Semināra dalībnieki tika iepazīstināti ar jaunākajiem risinājumiem un tehnoloģiskajām iespējām meža resursu apjoma, vērtības un izlietojuma uzskaitē, novērtēšanā un plānošanā. Kā pirmais seminārā uzstājās “Metrum” valdes loceklis un digitālās informācijas apstrādes nozares vadītājs M. Krievs, kurš stāstīja par uzņēmuma izstrādāto meža inventarizācijas metodi, kas ar “Metrum” speciāli aprīkoto lidmašīnu, izmantojot aerofotografēšanas un lāzerskenēšanas tehnoloģijas, ļauj iegūt un apstrādāt precīzus datus par meža stāvokli. Jauno meža inventarizācijas metodi “Metrum” izstrādāja, izmantojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. LLU Meža fakultātes dekāns D.Dubrovskis uzstājās ar prezentāciju par mežu apsaimniekošanas plānošanas lēmuma pieņemšanas atbalsta metodēm un instrumentiem, datorprogrammām “Meža eksperts”, MAPIS. Dekāns uzsvēra jaunāko Informācijas Tehnoloģiju  izmantošanas nozīmi meža apsaimniekošanas plānošanā, kas ļautu meža īpašniekiem maksimizēt peļņu, tīro tagadnes vērtību un  nodrošināt koksnes resursu piegādi. Pētnieki I.Šmits, M.Krūmiņš, R.Baltmanis sagatavoja ziņojumu par zemes skeneru eksperimentālo izmantošanu, lai precīzāk uzmērītu un novērtētu meža inventarizācijas datus. Semināra dalībnieki klātienē varēja apskatīt jaunāko tehniku, piemēram, zemes lāzerskeneri, LLU MF skeneri Trimble FX 3D u.c. Zemes lāzerskenerim ir vairākas priekšrocības: neprasa koku ciršanu, ir augsta mērījumu precizitāte un liels datu ievākšanas ātrums. Skeneri Trimble FX 3D var izmantot arhitektūrā un arheoloģijā, dabas vērtību apzināšanai, tehniskās dokumentācijas sagatavošanai, mežsaimniecībā kokmateriālu uzmērīšanai un stumbra veidules precizēšanai. Šādas tehnikas pielietošana mežsaimniecībā ir būtiska, jo mūsdienu pētījumi par koka stumbra formu liecina, ka agrāk izstrādātiem aprēķinu modeļiem nepieciešama pilnveidošana.

Tālāk uzstājās LLU pētnieks S.Daģis ar prezentāciju par apaļo kokmateriālu iznākuma prognozēšanu, problēmām un risinājumiem. Semināru noslēdza LLU MF mācībspēki prof. L.Līpiņš, Z.Sarmulis un pētnieki M.Millers, M.Davidāns, J.Magaznieks, kuri 2010. gadā uzsāka kompleksos pētījumus, kuru rezultātā tika noskaidrots, ka uz skujkokiem ietekmi atstāj ne tikai ciršanas sezona, bet arī caurmērs, ciršanas sezonas ietekme vairāk izpaužas tieviem skujkokiem un ka stabilākais pārrēķina koeficients ir bērza sortimentiem.

Pasākumu apmeklēja arī kolēģi no Lietuvas, kuri atzina, ka seminārs ir ļoti labi organizēts. Katrs semināra dalībnieks savu viedokli par lektoru sniegumu, produktu un risinājumu aktualitāti varēja paust izdalītajās aptaujās.

 

Avots:www.mf.llu.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *