Koksnes šķeldas eksports no Latīņamerikas sasniedz jaunu rekordu

Pateicoties dinamiskam pieprasījumam no celulozes ražotājiem Japānā un Eiropā, šķeldas eksports no Latīņamerikas aizvadītajā gadā sasniedzis jaunu rekordu, liecina „Wood Resource Quarterly” ziņojumā sniegtā informācija. Salīdzinājumā ar 2009.gadu, lapu koku šķeldas eksports no Čīles, Urugvajas un Brazīlijas 2011.gadā palielinājās par 43%. Šāds kāpums sasniegts galvenokārt uz lielāka eikalipta koksnes šķeldas eksporta apjoma rēķina.

Kopumā no Latīņamerikas šķeldas eksports 2011.gadā varētu sasniegt gandrīz 8 miljonus tonnu, prognozē  „Wood Resource Quarterly”, kas būtu par 7% vairāk nekā 2010.gadā un gandrīz par 60% vairāk nekā 2006.gadā. Tai skaitā Čīle nodrošina 2/3 no visa Latīņamerikas šķeldas eksporta, kamēr piegādes no Brazīlijas un Urugvajas kopumā veido tikai 16%. Aizvadītajā gadā Čīle bija arī otra lielākā lapu koku šķeldas piegādātājvalsts pasaules mērogā, uzreiz pēc Vjetnamas.

Pēdējo piecu gadu laikā Latīņamerikas šķeldas eksporta īpatsvars palielinājies no 34% līdz aptuveni 50%. Jāatzīmē, ka vēsturiski 80 – 90% šķeldas no Latīņamerikas tika eksportēta uz Japānas celulozes rūpnīcām, taču pēdējo pāris gadu laikā šī tendence ir mainījusies. Lai arī piegādes apjomi uz Japānu kopš 2006.gada palielinājās par turpat 30%, eksporta īpatsvars samazinājies līdz aptuveni 70%. Būtiskākās pārmaiņas pēdējo piecu gadu laikā ir pieprasījuma kāpums pēc Čīlē un Urugvajā ražotās eikalipta koksnes šķeldas Eiropā. 2011.gadā no šīm valstīm uz Eiropu kopumā tika piegādāti gandrīz 1,7 miljoni tonnu šķeldas, kas gan ir nedaudz mazāk nekā 2010.gadā, tomēr divreiz vairāk nekā 2009.gadā. Trīs lielākās Latīņamerikā ražotās šķeldas importētājvalstis Eiropā ir Spānija, Portugāle un Norvēģija. Tāpat pēdējo pāris gadu laikā vairāk šķeldas sākts piegādāt Somijas un Zviedrijas celulozes rūpnīcām, kā arī sākts eikalipta koksnes šķeldas eksports uz Maroku, Turciju un Ķīnu.

Ķīnā koksnes deficīta rezultātā šķeldas imports 2011.gadā sasniedza jaunu rekordu. Šobrīd galvenie šķeldas piegādātāji Ķīnas tirgum ir Vjetnama, Taizeme un Indonēzija, no kurienes 2011.gada trešajā ceturksnī Ķīnā ievesti aptuveni 88% no visa lapu koku šķeldas importa apjoma. Par pieaugošo patēriņu Ķīnā liecina pirmajos 10 mēnešos ievestās šķeldas apjoms, kas pārsniedz visa 2010.gada laikā ievesto šķeldas apjomu. Prognozēts, ka 2011.gadā šķeldas imports Ķīnā varētu sasniegt aptuveni 7 miljonus tonnu, kas ir par 37% vairāk nekā 2010.gadā. Sagaidāms, ka 2012. un 2013.gadā augšupejošā tendence turpināsies. Skuju koku šķelda, kas Ķīnā ievesta aptuveni 300 000 tonnu apjomā (~4%), pamatā tiek importēta no Austrālijas, Krievijas, ASV un Jaunzēlandes.

2011.gada trešajā ceturksnī koksnes šķeldas vidējā cena bija 180 USD/t (~96 LVL/t), kas ir par 22% vairāk nekā šķeldas vidējā cena 2010.gada trešajā ceturksnī.

 

Avots:www.feed.ne.cision.com

www.breakbulk.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *