Meža ceļu infrastruktūrā LVM šogad paredz ieguldīt ap 30 miljonus latu

Augstvērtīgai koksnei ekonomiskā vērtība ir nulle, ja nav meža ceļu infrastruktūras, lai pie šiem resursiem varētu piekļūt. Meža ceļu infrastruktūras attīstībā 2012.gadā AS „Latvijas valsts meži” (LVM) paredz ieguldīt ap 30 miljonus latu, kas ir gandrīz par 12 miljoniem latu vairāk nekā 2011.gadā. Par šo summu plānots izbūvēt un rekonstruēt 450 km ceļu, kā arī iesākt daļu no 2013.gada objektiem. Meža ceļu uzturēšanai un remontdarbiem šogad plānots atvēlēt līdzīga apjoma summu kā pērn – 6,5 miljonus latu.

Kā stāsta LVM struktūrvienības LVM Mežsaimniecība meža infrastruktūras direktors Indris Stulpāns, piecu gadu plāns paredz ik gadu izbūvēt un rekonstruēt 400 – 500 km meža ceļu. No kopējiem apjomiem apmēram 2/3 veido rekonstrukcijas darbi un 1/3 – jauno ceļu izbūve. LVM rīkotajos meža ceļu būvniecības iepirkumos piedalās gan lieli ceļu būves uzņēmumi, gan nelielas reģionālās kompānijas. Kopējais sadarbības partneru skaits ir apmēram 100.

LVM valdījumā esošajos valsts mežos kopējais meža ceļu garums ir garums 11 tūkstoši km, no kuriem aptuveni 2/3 ir ar segumu un izmantojami visa gada garumā, izņemot pavasara un rudens periodus, 1/3 – dabīgas grunts ceļi, kas izmantojami tikai sezonāli.

Viens no meža infrastruktūras attīstības galvenajiem rādītājiem ir meža ceļu blīvums, ko pasaulē mēra kilometros uz 100 ha. Valstīs ar attīstītu mežsaimniecību – Ziemeļeiropā, arī Skandināvijā – meža ceļu blīvums ir apmēram 3 km uz 100 ha, Latvijā – apmēram 1 km uz 100 ha, ieskaitot arī pašvaldību un valsts ceļus, kas šķērso meža masīvus. Krievijā, pēc LVM datiem, meža ceļu blīvums ir 0,15 km uz 100 ha, turklāt tas esot attiecināms tikai uz Eiropas daļu. Aprēķināts, ka Latvijas apstākļiem ekonomiski pamatots meža autoceļu blīvums ir 1,5 km uz 100 ha. Privātajā mežu sektorā ceļu infrastruktūra ir daudz mazāk attīstīta, kas daudzējādā ziņā saistīts ar salīdzinoši nelielajiem privātajiem mežu īpašumiem – vidēji tie ir 10 ha. Kā skaidro Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, meža ceļu kopgarums privāto mežu sektorā, kopā ar pašvaldību ceļiem, kas iet caur šiem mežu īpašumiem, ir apmēram 5000 km, kas veido apmēram 0,3 km uz 100 ha blīvumu.

 

Lasīt vairāk: “Dienas Bizness” (22.02.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *